W Polsce Halloween jest obchodzone mniej więcej od 30 lat. Jednak z roku na rok Halloween jest coraz popularniejsze, a widok dzieci przebranych za mumie i wampiry tego dnia już nie wzbudza wielkich emocji wśród starszych osób.
Kiedy jest Halloween? Halloween wypada 31 października, czyli dzień przed dniem Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada. Wieczorem ostatniego dnia października dzieci przebrane za potwory, czarownice oraz postacie z bajek krążą po domach i zbierają cukierki. Święto to obchodzone jest w wielu krajach, jednak najhuczniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzieci mieszkające na przedmieściach chodzą tego dnia po domach i pukają do drzwi, mówiąc "cukierek albo psikus". Zazwyczaj dostają od sąsiadów słodycze, jednak jeśli nie otrzymają słodkiej "zapłaty" mogą odwdzięczyć się małym psikusem, który nauczy sąsiada dzielenia się słodyczami.
Polskim odpowiednikiem Halloween są dziady, które najczęściej są kojarzone z dramatem Adama Mickiewicza. Dziady to określenie na duchy przodków oraz zbiór przedchrześcijańskich rytuałów i zwyczajów, które były im poświęcone - informuje Wikipedia. Dziady to święto obcowania z duszami zmarłych. Celebrowanie dziadów miało przysporzyć żyjącym przychylność zmarłych. Obecnie dziady obchodzi się coraz rzadziej, a w ich miejsce pojawiło się Halloween, które w Polsce jest obchodzone od początku lat. 90 ubiegłego wieku.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl