Kiedy jest Halloween 2022? "Cukierek albo psikus" usłyszymy już niedługo [DATA]

Kiedy jest Halloween? Święto uwielbiane przez dzieci i nastolatków zbliża się wielkimi krokami. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej o Halloween.

W Polsce Halloween jest obchodzone mniej więcej od 30 lat. Jednak z roku na rok Halloween jest coraz popularniejsze, a widok dzieci przebranych za mumie i wampiry tego dnia już nie wzbudza wielkich emocji wśród starszych osób.

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Kiedy jest Halloween? Święto strachu zbliża się wielkimi krokami 

Kiedy jest Halloween? Halloween wypada 31 października, czyli dzień przed dniem Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada. Wieczorem ostatniego dnia października dzieci przebrane za potwory, czarownice oraz postacie z bajek krążą po domach i zbierają cukierki. Święto to obchodzone jest w wielu krajach, jednak najhuczniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzieci mieszkające na przedmieściach chodzą tego dnia po domach i pukają do drzwi, mówiąc "cukierek albo psikus". Zazwyczaj dostają od sąsiadów słodycze, jednak jeśli nie otrzymają słodkiej "zapłaty" mogą odwdzięczyć się małym psikusem, który nauczy sąsiada dzielenia się słodyczami. 

Dziady - polskie Halloween? Co to za święto? 

Polskim odpowiednikiem Halloween są dziady, które najczęściej są kojarzone z dramatem Adama Mickiewicza. Dziady to określenie na duchy przodków oraz zbiór przedchrześcijańskich rytuałów i zwyczajów, które były im poświęcone - informuje Wikipedia. Dziady to święto obcowania z duszami zmarłych. Celebrowanie dziadów miało przysporzyć żyjącym przychylność zmarłych. Obecnie dziady obchodzi się coraz rzadziej, a w ich miejsce pojawiło się Halloween, które w Polsce jest obchodzone od początku lat. 90 ubiegłego wieku.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: