Kiedy jest Halloween 2022? "Cukierek albo psikus" usłyszymy już niedługo [DATA]

Kiedy jest Halloween? Święto uwielbiane przez dzieci i nastolatków zbliża się wielkimi krokami. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej o Halloween.

W Polsce Halloween jest obchodzone mniej więcej od 30 lat. Jednak z roku na rok Halloween jest coraz popularniejsze, a widok dzieci przebranych za mumie i wampiry tego dnia już nie wzbudza wielkich emocji wśród starszych osób.

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Kiedy jest Halloween? Święto strachu zbliża się wielkimi krokami 

Kiedy jest Halloween? Halloween wypada 31 października, czyli dzień przed dniem Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada. Wieczorem ostatniego dnia października dzieci przebrane za potwory, czarownice oraz postacie z bajek krążą po domach i zbierają cukierki. Święto to obchodzone jest w wielu krajach, jednak najhuczniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzieci mieszkające na przedmieściach chodzą tego dnia po domach i pukają do drzwi, mówiąc "cukierek albo psikus". Zazwyczaj dostają od sąsiadów słodycze, jednak jeśli nie otrzymają słodkiej "zapłaty" mogą odwdzięczyć się małym psikusem, który nauczy sąsiada dzielenia się słodyczami. 

Prezenty na dzień chłopakaTanie i ciekawe prezenty z okazji Dnia Chłopaka. Co kupić dla chłopaka?

Dziady - polskie Halloween? Co to za święto? 

Polskim odpowiednikiem Halloween są dziady, które najczęściej są kojarzone z dramatem Adama Mickiewicza. Dziady to określenie na duchy przodków oraz zbiór przedchrześcijańskich rytuałów i zwyczajów, które były im poświęcone - informuje Wikipedia. Dziady to święto obcowania z duszami zmarłych. Celebrowanie dziadów miało przysporzyć żyjącym przychylność zmarłych. Obecnie dziady obchodzi się coraz rzadziej, a w ich miejsce pojawiło się Halloween, które w Polsce jest obchodzone od początku lat. 90 ubiegłego wieku.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień chłopaka (zdjęcie ilustracyjne)Życzenia na Dzień Chłopaka 2022. Ładne, zabawne, wierszowane

Więcej o: