Rosja. Patriarcha Cyryl motywuje Rosjan: Ofiara poniesiona podczas wojny "zmywa wszystkie grzechy"

Patriarcha Cyryl, głowa Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, w trakcie niedzielnego kazania poruszył temat wojny w Ukrainie. Duchowny zapewnił, że służba wojskowa "zmywa wszystkie grzechy".

W trakcie kazania wygłoszonego w niedzielę 25 września Patriarcha Cyryl próbował zmobilizować Rosjan do udziału w wojnie. Zapewnił, że polegli mogą liczyć na zbawienie oraz pozbycie się wszystkich grzechów. Kościół próbuje motywować wiernych poczuciem obowiązku.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zełenski do Rosjan: Chcecie więcej? Nie? Zatem protestujcie, walczcie, uciekajcie lub poddajcie się do ukraińskiej niewoli

Rosja. Patriarcha Cyryl zapewnia, że śmierć podczas wojny zmywa grzechy

W trakcie swojego tradycyjnego niedzielnego kazania Patriarcha Cyryl przekazał wiernym, że "ofiara poniesiona podczas pełnienia służby wojskowej zmywa wszystkie grzechy". Dodał również, że "dzisiaj wielu ludzi ginie na polach wojny". - Kościół modli się, aby ta wojna zakończyła się jak najszybciej, aby jak najmniej braci zabijało się nawzajem w tej bratobójczej wojnie. A jednocześnie Kościół zdaje sobie sprawę, że jeśli ktoś, motywowany poczuciem obowiązku, koniecznością złożenia przysięgi, pozostaje wierny swojemu powołaniu i umiera podczas pełnienia służby wojskowej, to niewątpliwie popełnia czyn równoznaczny z ofiarą. Poświęca się dla innych. I dlatego wierzymy, że ta ofiara zmywa wszystkie grzechy, które popełniła dana osoba - cytuje słowa przedstawiciela Kościoła Prawosławnego Ukraińska Prawda.

Wojna w Ukrainie. Patriarcha Cyryl zachęcał Rosjan do udziału w wojnie

Jeszcze w kwietniu Patriarcha Cyryl wygłosił przemówienie, podczas którego nawoływał Rosjan do walki z ukraińską armią. Mówił wtedy, że "służba wymaga gotowości wszystkich, którzy złożyli przysięgę, że będą bronić Ojczyzny, nie oszczędzając życia. Jesteśmy krajem miłującym pokój i cierpliwym narodem, który cierpiał z powodu wojen w sposób, w jaki przeszło niewiele narodów europejskich. Nie pragniemy wojny ani niczego, co mogłoby zaszkodzić innym. Ale jesteśmy już tak wyedukowani całą naszą historią, że kochamy Ojczyznę i jesteśmy gotowi jej bronić tak, jak tylko Rosjanie mogą jej bronić". Dodał również: - W końcu złamaliśmy kręgosłup faszyzmu, który bez wątpienia pokonałby świat, gdyby nie Rosja, gdyby nie wyczyn naszego narodu - cytuje Cyryla Ukraińska Prawda. Zdaniem patriarchy "ludy świętej Rosji" cierpią, ponieważ rzekomo są nękane przez "siły zewnętrzne" - podają ukraińskie media.

Więcej o: