Co roku zmieniamy czas dwukrotnie. Wraz z zaczynającą się wiosną, witamy czas letni, natomiast wraz z początkiem jesieni, rozpoczynamy czas zimowy. Zmiany czasu będą nam towarzyszyć jeszcze przynajmniej do 2026 roku.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zmiana czasu na zimowy czeka nas w tym roku dokładnie w niedzielę 30 października. Wtedy też przestawimy wskazówki zegarów z godziny 3 na 2. Wiele urządzeń automatycznie zmienia godzinę, więc nie musimy pamiętać o ich corocznym przestawianiu. Już w 2019 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracowało nad wprowadzeniem i odwołaniem czasu letniego. Okazało się, że 90 proc. państw członkowskich Unii Europejskiej zadeklarowało, że chce odstąpić od tego procederu. Ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w zeszłym roku. W związku z wybuchem pandemii prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej zmiany czasu zostały wstrzymane, a tym samym nie wprowadzono żadnych poprawek. W marcu 2022 roku premier Mateusz Morawiecki podpisał ustawę w związku z którą w Polsce zmiana czasu będzie obowiązywać do 2026 roku.
Podział na czas zimowy i letni wprowadzono ponad 100 lat temu. Miało to przynieść korzyści ekonomiczne dzięki sporej oszczędności sztucznego światła. W związku z czasem letnim przesuwamy zegarki do przodu, więc dłużej możemy korzystać z naturalnego światła, natomiast dzięki przesunięciem wskazówek na czas zimowy również powinniśmy oszczędzać więcej energii elektrycznej, a także dłużej przebywać na świeżym powietrzu.