Kiedy zmiana czasu 2022? Już wkrótce przestawimy zegarki na czas zimowy

Kolejna zmiana czasu przed nami. Tym razem przestawimy zegarki na czas zimowy i zyskamy godzinę snu. Zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas już w najbliższych tygodniach. Kiedy przestawiamy zegarki?

Co roku zmieniamy czas dwukrotnie. Wraz z zaczynającą się wiosną, witamy czas letni, natomiast wraz z początkiem jesieni, rozpoczynamy czas zimowy. Zmiany czasu będą nam towarzyszyć jeszcze przynajmniej do 2026 roku.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki w 2022 roku?

Zmiana czasu na zimowy czeka nas w tym roku dokładnie w niedzielę 30 października. Wtedy też przestawimy wskazówki zegarów z godziny 3 na 2. Wiele urządzeń automatycznie zmienia godzinę, więc nie musimy pamiętać o ich corocznym przestawianiu. Już w 2019 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii  pracowało nad wprowadzeniem i odwołaniem czasu letniego. Okazało się, że 90 proc. państw członkowskich Unii Europejskiej zadeklarowało, że chce odstąpić od tego procederu. Ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w zeszłym roku. W związku z wybuchem pandemii prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej zmiany czasu zostały wstrzymane, a tym samym nie wprowadzono żadnych poprawek. W marcu 2022 roku premier Mateusz Morawiecki podpisał ustawę w związku z którą w Polsce zmiana czasu będzie obowiązywać do 2026 roku.

Dlaczego zmieniamy czas na letni i zimowy?

Podział na czas zimowy i letni wprowadzono ponad 100 lat temu. Miało to przynieść korzyści ekonomiczne dzięki sporej oszczędności sztucznego światła. W związku z czasem letnim przesuwamy zegarki do przodu, więc dłużej możemy korzystać z naturalnego światła, natomiast dzięki przesunięciem wskazówek na czas zimowy również powinniśmy oszczędzać więcej energii elektrycznej, a także dłużej przebywać na świeżym powietrzu.

Więcej o: