Sezon na kleszcze trwa. Do kiedy? Gdzie żyją pajęczaki?

Pogoda sprzyja jesiennym spacerom i... kleszczom. Do kiedy trwa na nie sezon? Poza nim także istnieje ryzyko ukąszenia.

Kleszcze to małe pajęczaki, które są nosicielami wielu groźnych chorób. Wbijając się, przenoszą je na ludzi i zwierzęta. Do kiedy trwa na nie sezon? Okazuje się, że niezależnie od pory roku, po spacerze m.in. w lesie, trzeba dokładnie sprawdzać ciało.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy

Kleszcze - szczyt sezonu. Do kiedy trwa?

Szczyt aktywności kleszczy przypisuje się na maj i czerwiec, a następnie wrzesień i październik.  Pajęczaki równie chętnie gryzą w marcu, kwietniu czy listopadzie, a przez coraz cieplejsze zimy - nawet w grudniu i styczniu. 

Kleszcze zazwyczaj rozpoczynają poszukiwanie żywicieli, kiedy gleba osiąga temperaturę 5-7 stopni Celsjusza, a kończą, gdy wskazówka termometru spada poniżej 5 stopni. Jednak dopiero wartości poniżej minus 20 stopni powodują ich umieranie - podaje portal Nauka w Polsce.

Gdzie występują kleszcze?

Kleszcze zamieszkują przede wszystkim środowiska leśne, wilgotne (głównie lasy mieszane), obfitujące w żywicieli, którymi są głównie ssaki. Lubią także wysokie trawy, pola, nadrzeczne łąki, bagna, ale też przydomowe ogródki, działki i parki - czyli miejsca, w których chętnie przebywają ludzie. Żyją w całej Polsce - nie tylko na nizinach, ale także na terenach górskich (nawet do wysokości 1300-1500 m n.p.m.).

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu - coraz więcej chorych

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakład Higieny od początku roku potwierdzono w Polsce 5607 przypadków boreliozy, a w zeszłym roku w tym czasie było ich 4410.

Do połowy lipca zostało odnotowanych także 103 osoby z kleszczowym zapalenia mózgu - w porównaniu z rokiem ubiegłym to wzrost o 40 przypadków.

Więcej o: