Przerażający grzyb w polskich lasach. Zamienia owady w zombie

Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze. W polskich lasach możemy znaleźć grzyby jadalne, niejadalne, a czasami udaje się spotkać pewien nietypowy okaz. Jednym z nich może być maczużnik, czyli grzyb, który zmieni owady w zombie. Jak to się dzieje?

Początek jesieni jest szczytem sezonu grzybowego. Jeśli tylko dopisuje pogoda, mamy szansę na zebranie pełnego koszyka pięknych okazów. Podczas leśnych wycieczek warto jednak mieć oczy szeroko otwarte i być czujnym, by przypadkiem nie zebrać grzyba, który nie nadaje się do spożycia. Poza tym możemy się natknąć na bardzo rzadko spotykane okazy i pochwalić się nimi w sieci

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Grzyb, który zamienia owady w zombie. Można go znaleźć w polskich lasach 

Jednym z takich niezwykłych okazów jest maczużnik, czyli Ophiocordyceps ditmarii sprawia wrażenie niczym wyjęty prosto z filmu grozy. Co ciekawe, nie rośnie on na ziemi, ani drzewach, jak standardowe grzyby, lecz na owadzie, którego zainfekuje. Jak czytamy na Twitterze Lasów Państwowych, maczużnik "pasożytuje na błonkówkach - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy), by uwolnić zarodniki". 

"To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, niewystępujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie, ciężko przewidzieć" - informują Lasy Państwowe. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Po tym, jak grzyb zainfekuje ofiarę, zaczyna się rozwijać, po czym przejmuje nad nią kontrolę i powoli zabija. Przed śmiercią owad wspina się jak najwyżej, by grzyb miał jak najlepsze miejsce do wzrostu. Kiedy owad umrze, grzyb wyrasta z jego różnych części ciała, jak na przykład głowa. 

Maczużniki można spotkać w Polsce, jednak bardzo trudno je znaleźć. Z uwagi na ich specyfikę trudno wytypować miejsce, w którym mogą się znajdować, są też bardzo małe. 

Więcej o: