Halloween 2022. Kiedy wypada? Skąd wzięła się ta tradycja?

Halloween to święto, które coraz chętniej jest obchodzone w Polsce. Kiedy wypada ten zwyczaj? Skąd wzięła się tradycja jego obchodzenia? Odpowiadamy.

Halloween jest świętem, którego każdego roku z niecierpliwością wyczekuje wiele dzieci. Dekorowanie domów wydrążonymi dyniami sprawia im wiele frajdy, podobnie jak przystrajanie ich ozdobami niczym z horrorów - pajęczynami, nietoperzami czy sztuczną krwią. Najwięcej radości sprawia dzieciom jednak przebieranie się w ulubione postacie i zbieranie słodyczy. 

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Halloween 2022. Kiedy wypada?

Halloween to święto, które ma stałą datę w kalendarzu. Każdego roku przypada ono 31 października, czyli na dzień przed Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada. Z tego powodu Halloween nazywa się też wigilią Wszystkich Świętych. 

W tym roku Halloween przypada w poniedziałek. Będzie to dzień wolny dla uczniów. Jeśli dorośli wezmą ten dzień wolny w pracy, będą mogli cieszyć się razem z dziećmi czterodniowym weekendem. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Niedziele handlowe 2022. Sklep (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy wypada niedziela handlowa? Czy 25 września sklepy są otwarte?

Halloween. Skąd wziął się zwyczaj? 

Halloween najhuczniej obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii, ale sporą popularnością cieszy się też w innych krajach w tym w Polsce. 

Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia Halloween? Dokładna geneza nie jest znana. Zdaniem niektórych historyków tradycja ta wywodzi się od celtyckiego święta na powitanie zimy nazywanego w Irlandii Samhein ("koniec lata"), w Walii Nos Galan Gaeaf ("wieczór zimowy"), a na terenach anglosaskich Blodmonath ("krwawy miesiąc").

Według celtyckich druidów w czasie Samhein dochodziło do zatarcia granicy pomiędzy światem żywych a zaświatami. Wierzono, że dusze osób, które zmarły w minionym roku, są wysyłane na ziemie w celu odkupienia swoich win. Ludność paliła ogniska, które miały przyciągnąć dobre duchy. To właśnie wtedy mógł powstać zwyczaj przebierania się w Halloween w maski i rozmaite stroje. 

Dzień Chłopaka (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy jest Dzień Chłopaka 2022? Wpisz tę datę do kalendarza już teraz!

Więcej o: