Halloween 2022. Kiedy wypada? Skąd wzięła się ta tradycja?

Halloween to święto, które coraz chętniej jest obchodzone w Polsce. Kiedy wypada ten zwyczaj? Skąd wzięła się tradycja jego obchodzenia? Odpowiadamy.

Halloween jest świętem, którego każdego roku z niecierpliwością wyczekuje wiele dzieci. Dekorowanie domów wydrążonymi dyniami sprawia im wiele frajdy, podobnie jak przystrajanie ich ozdobami niczym z horrorów - pajęczynami, nietoperzami czy sztuczną krwią. Najwięcej radości sprawia dzieciom jednak przebieranie się w ulubione postacie i zbieranie słodyczy. 

Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Halloween 2022. Kiedy wypada?

Halloween to święto, które ma stałą datę w kalendarzu. Każdego roku przypada ono 31 października, czyli na dzień przed Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada. Z tego powodu Halloween nazywa się też wigilią Wszystkich Świętych. 

W tym roku Halloween przypada w poniedziałek. Będzie to dzień wolny dla uczniów. Jeśli dorośli wezmą ten dzień wolny w pracy, będą mogli cieszyć się razem z dziećmi czterodniowym weekendem. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Halloween. Skąd wziął się zwyczaj? 

Halloween najhuczniej obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii, ale sporą popularnością cieszy się też w innych krajach w tym w Polsce. 

Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia Halloween? Dokładna geneza nie jest znana. Zdaniem niektórych historyków tradycja ta wywodzi się od celtyckiego święta na powitanie zimy nazywanego w Irlandii Samhein ("koniec lata"), w Walii Nos Galan Gaeaf ("wieczór zimowy"), a na terenach anglosaskich Blodmonath ("krwawy miesiąc").

Według celtyckich druidów w czasie Samhein dochodziło do zatarcia granicy pomiędzy światem żywych a zaświatami. Wierzono, że dusze osób, które zmarły w minionym roku, są wysyłane na ziemie w celu odkupienia swoich win. Ludność paliła ogniska, które miały przyciągnąć dobre duchy. To właśnie wtedy mógł powstać zwyczaj przebierania się w Halloween w maski i rozmaite stroje. 

Więcej o: