Dodatkowe 4944,79 zł brutto do emerytury. Dla kogo? Nie dla wszystkich

Dodatkowe 4944,79 zł brutto do emerytury można otrzymać dożywotnio z ZUS. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest wiek. Komu przysługuje świadczenie honorowe?

Starzenie się społeczeństwa to jedno z największych wyzwań XXI wieku. Według prognoz demografów do 2030 roku seniorem będzie co czwarty Polak. Osoby, które dożywają sędziwego wieku, mogą liczyć na dodatkowe korzyści finansowe - świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

Dodatkowe 4944,79 zł brutto do emerytury. Dla kogo?

Do grupy seniorów uprawnionych do dodatku emerytalnego w wysokości 4944,79 zł brutto należą osoby, które ukończyły 100 lat i mają polskie obywatelstwo.

Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym przypadają setne urodziny aż do końca życia. Nie trzeba spełniać żadnych innych warunków. Pieniądze wypłacane są automatycznie. Nie ma konieczności składania wniosku.  

Uwaga! Osoby, które nie posiadają stażu pracy umożliwiającego uzyskanie emerytury lub renty nie otrzymają tego świadczenia z urzędu. Muszą złożyć wniosek. Wymagane jest także dołączenie dokumentu, który potwierdzi datę urodzenia. 

ZUS opublikował raport ze statystykami, z których wynika, że w grudniu 2018 roku wypłacił 1,9 tys. świadczeń honorowych. Dodatek nie ma stałej wysokości. Zależy od kwoty bazowej, która przypisana jest do danego roku, kiedy dana osoba kończy 100 lat. 

Dodatek do emerytury po 65. i 75. roku życia. Nawet 500 zł dofinansowaniaDodatek do emerytury po 65. i 75. roku życia. Nawet 500 zł dofinansowania

Świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji

Wysokość świadczenia honorowego to równowartość 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne, a więc zmienia się co roku wraz z dniem 1 marca.

W 2022 roku dodatek wynosi 4944,79 zł brutto. Świadczenie nie podlega waloryzacji. Raz przyznane będzie zatem wypłacane seniorowi do końca życia w tej samej kwocie.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Dodatki do emerytury - jakie można otrzymać? Nawet 500 złotych

Więcej o: