Jak odpowietrzyć kaloryfer? Instrukcja krok po kroku

Sezon grzewczy 2022/2023 właśnie się zaczyna. Żeby zadbać o komfort cieplny w mieszkaniu, warto odpowietrzyć kaloryfery. Jak się do tego zabrać? Oto prosta instrukcja krok po kroku.

Wrzesień przyniósł znaczne ochłodzenie i wiele osób nie może się już doczekać, kiedy w ich mieszkaniach rozpocznie się sezon grzewczy. Zanim kaloryfery zrobią się ciepłe, warto jednak zadbać o ich konserwację. Dlatego już teraz dobrze zaplanować odpowietrzanie kaloryferów. Jak to zrobić?

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy trzeba odpowietrzyć kaloryfery?

O tym, że nasz grzejnik jest zapowietrzony, może świadczyć dźwięk bulgotania, wydobywający się z jego wnętrza. Objawem zapowietrzenia kaloryferów jest też ich wychłodzenie. Nagromadzone powietrze nie pozwala na przepływ ciepłej wody, która rozgrzewa nasze mieszkania. Dlatego w takiej sytuacji warto zabrać się za odpowietrzanie kaloryferów w domu.

Warto też pamiętać, że długotrwałe zapowietrzenie kaloryferów może doprowadzić do ich uszkodzenia i być zwyczajnie groźne dla domowników - nie należy więc lekceważyć tego obowiązku.

Odpowietrzanie grzejników - co przygotować?

Wszystkie typy grzejników odpowietrza się podobnie.

Nowoczesne grzejniki są wyposażone w ręczne lub automatyczne odpowietrzniki. Ręczne zawory znajdziemy zwykle w zewnętrznej części grzejnika - są zamontowane na stałe. W niektórych przypadkach potrzebny do odpowietrzenia jest śrubokręt lub specjalny kluczyk. Są jednak także kaloryfery, w których zawór wystarczy przekręcić ręcznie - w takich przypadkach odpowietrznik znajduje się zwykle w trudnodostępnym miejscu.

Najważniejsze, żeby za odpowietrzanie zabrać się wtedy, kiedy instalacja grzewcza jest całkowicie wystudzona. Wtedy wystarczy nam wiaderko lub miska oraz wspomniane wyżej narzędzia.

Przed przekręceniem zaworu, dobrze jest sprawdzić, jakie jest ciśnienie w naszej instalacji grzewczej. Najlepiej podnieść je do 1,3 atmosfery - można to zrobić dopuszczając wody. Większe ciśnienie spowoduje, że powietrze będzie szybciej uciekać z naszych kaloryferów.

Jak odpowietrzyć grzejniki? Krok po kroku

  • Kiedy wszystko jest gotowe, sprawdzamy zawór termostatyczny i ustawiamy go w pozycji zamkniętej.
  • Następnie pod ręcznym zaworem odpowietrzającym ustawiamy naczynie, do którego będzie kapała woda.
  • Delikatnie odkręcamy zawód odpowietrzający - w razie potrzeby korzystamy z narzędzi.
  • Czekamy, aż całe powietrze wycieci - znakiem, że to się stało, będzie wypływająca ze szczeliny woda.
  • Szczelnie zakręcamy zaworów odpowietrzający i odkręcamy termostat.

I już, nasze grzejniki są gotowe na sezon grzewczy!

******

Więcej o: