Bezterminowe prawo jazdy też trzeba będzie wymienić. Kiedy? Co to oznacza dla kierowców?

Wymiana dokumentu prawa jazdy będzie z czasem dotyczyła wszystkich kierowców - również tych, którzy mają bezterminowe "prawko". Przypominamy, kiedy trzeba będzie to zrobić i co wiąże się z wymianą.

Bezterminowe prawa jazdy przestały być wydawane 19 stycznia 2013 r. Od tamtej pory wszyscy nowi kierowcy uzyskują uprawnienia na maksymalnie 15 lat (okres ten może być krótszy, jeśli kierujący ma problemy ze zdrowiem) i co 15 lat muszą je wymieniać, przechodząc ponownie badania lekarskie.

Gdzie wyrzucić zużyte baterie? - zdjęcie ilustracyjne Gdzie wyrzucić zużyte baterie? Nie wrzucaj ich do kosza na śmieci

Bezterminowe prawa jazdy. Kiedy wymiana?

Osoby, które uzyskały prawo jazdy przed podaną wyżej datą, dostały je bezterminowo, ale i one za jakiś czas będą musiały wymienić dokument - wprowadzony zostanie bowiem nowy wzór. Będzie na to dużo czasu, bo aż pięć lat (2028-2033).

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Bezterminowi" kierowcy otrzymają nowe dokumenty z 15-letnim okresem ważności, ale nie powinni się martwić. W ich przypadku data końcowa będzie oznaczała moment kolejnej wymiany dokumentu. Nie stracą zdobytych wcześniej uprawnień. Przy wymianie "prawka" nie będą też musieli ponownie konsultować się z lekarzem.

Zobacz wideo Za którym razem zdałaś/eś prawo jazdy?

Zła wiadomość jest taka, że wymiana prawa jazdy, choć wymuszona, będzie płatna. Dziś wyrobienie nowego dokumentu kosztuje 100 zł i 50 gr. Do tego trzeba doliczyć jeszcze kilkadziesiąt złotych za zdjęcia. A jeśli przy wymianie konieczne jest badanie lekarskie - jak w przypadku kierowców "terminowych", to dochodzi do tego jeszcze 200 zł (stawka ta została określona w 2014 r. przez Ministerstwo Zdrowia).

Jesień (zdjęcie ilustracyjne) Jesień kalendarzowa 2022. Od kiedy się zaczyna? Kiedy zmiana czasu?

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Obecnie dokument prawa jazdy kierowca powinien wymienić w przypadku, gdy:

  • minął termin ważności dokumentu;
  • minął termin ważności danej kategorii prawa jazdy;
  • prawo jazdy zostało zgubione lub zniszczone;
  • nazwisko kierowcy uległo zmianie.

Ważne: Nie musimy wyrabiać nowego dokumentu przy zmianie miejsca zamieszkania lub zameldowania.

Więcej o: