Jesień kalendarzowa 2022. Od kiedy się zaczyna? Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Jesień nadchodzi. Jej kalendarzowe i astronomiczne daty nie zawsze się pokrywają - jak będzie w tym roku? I co z przestawianiem zegarków? Odpowiadamy!

Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami. Pogoda przygotowywała nas do tego już od pewnego czasu - za meteorologiczną jesień uważa się bowiem okres, w którym średnie dobowe wartości na termometrach wahają się między 5 a 15 stopniami Celsjusza. Kiedy jednak w rzeczywistości rozpocznie się jesień astronomiczna i kalendarzowa?

Zobacz wideo Złota jesień na powiekach! Makijaż ożywi szary dzień

Jesień astronomiczna 2022 - kiedy się zaczyna? Czy pokrywa się z jesienią kalendarzową?

Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej - jest to data ruchoma, uzależniona od wędrówki Ziemi wokół Słońca. W 2022 roku przypada ona na piątek 23 września i potrwa aż do przesilenia zimowego, które wypada 21 grudnia. Jesień kalendarzowa natomiast zawsze zaczyna się 23 września - oznacza to, że w tym roku obie daty się pokrywają.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarzowe pory roku - kiedy wypadają?

Istnieją cztery kalendarzowe pory roku, które zawsze zaczynają się tego samego dnia, ich zapamiętanie nie powinno więc sprawiać większego problemu:

  • wiosna - 21 marca,
  • lato - 22 czerwca,
  • jesień - 23 września,
  • zima - 22 grudnia.

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

W związku z nadchodzącą jesienią wiele osób zaczyna się więc zastanawiać, co z przestawieniem zegarków na czas zimowy. Rytuał ten odbywa się zawsze w weekendy. Najbliższe przestawienie czasu - na czas zimowy - nastąpi w nocy z 29 na 30 października. To właśnie wtedy wskazówki naszych zegarków przesuniemy o godzinę do tyłu - z 3:00 na 2:00. Dzięki temu tej nocy będziemy spać o godzinę dłużej. 

Więcej o: