Kiedy przestawiamy godzinę? Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022 [DATA]

Regularnie o tej porze roku wiele osób staje przed pytaniem - kiedy zmieniamy czas? W którą stronę przestawiamy wskazówki naszych zegarków? Podpowiadamy.

Kalendarzowa jesień rozpocznie się już w piątek 23 września. Wiele osób zaczyna się więc zastanawiać, co z przestawieniem zegarków na czas zimowy. Rytuał ten odbywa się zawsze w weekendy. Kiedy więc możemy się go spodziewać?

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Najbliższe przestawienie czasu - na czas zimowy - nastąpi w nocy z 29 na 30 października. To właśnie wtedy wskazówki naszych zegarków przesuniemy o godzinę do tyłu - z 3:00 na 2:00. Dzięki temu tej nocy będziemy spać o godzinę dłużej. 

W przypadku większości z nowych urządzeń elektronicznych (zwłaszcza laptopów i smartfonów) zmianą czasu nie musimy się przejmować - urządzenia zmienią godzinę za nas. Pamiętać trzeba jednak przede wszystkim o zegarach analogowych. 

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Alternatywą dla wody może być zielona herbata Szklanka tego napoju po przebudzeniu postawi cię na nogi. Co pić rano?

Zmiana czasu - historia

Zmiana czasu jest zwyczajem stosunkowo młodym. Po raz pierwszy zdecydowali się na nią Niemcy niewiele ponad sto lat temu. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku o godzinie 23, przestawili oni zegarki o godzinę do przodu. Rok później zdecydowano się już jednak na przesunięcie wskazówek z 2 na 3. Po Niemcach przyszedł natomiast czas na Brytyjczyków - uczynili to rok później.

Polska po raz pierwszy na przestawienie wskazówek zdecydowała się podczas międzywojnia w roku 1919 - był to jednak jednorazowy ruch. Kolejna zmiana czasu przyszła do nas wraz z okupacją hitlerowską - czas został dostosowany do tego obwiązującego w Rzeszy Niemieckiej. Później natomiast zabieg ten przeprowadzano w latach 1945-1949, 1957-1964, aż w końcu od roku 1977 obowiązuje ona u nas nieustannie.

Słoik (zdjęcie ilustracyjne) Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Sprawdzone sposoby i triki

Więcej o: