Kiedy przestawiamy godzinę? Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022 [DATA]

Regularnie o tej porze roku wiele osób staje przed pytaniem - kiedy zmieniamy czas? W którą stronę przestawiamy wskazówki naszych zegarków? Podpowiadamy.

Kalendarzowa jesień rozpocznie się już w piątek 23 września. Wiele osób zaczyna się więc zastanawiać, co z przestawieniem zegarków na czas zimowy. Rytuał ten odbywa się zawsze w weekendy. Kiedy więc możemy się go spodziewać?

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Najbliższe przestawienie czasu - na czas zimowy - nastąpi w nocy z 29 na 30 października. To właśnie wtedy wskazówki naszych zegarków przesuniemy o godzinę do tyłu - z 3:00 na 2:00. Dzięki temu tej nocy będziemy spać o godzinę dłużej. 

W przypadku większości z nowych urządzeń elektronicznych (zwłaszcza laptopów i smartfonów) zmianą czasu nie musimy się przejmować - urządzenia zmienią godzinę za nas. Pamiętać trzeba jednak przede wszystkim o zegarach analogowych. 

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Alternatywą dla wody może być zielona herbataSzklanka tego napoju po przebudzeniu postawi cię na nogi. Co pić rano?

Zmiana czasu - historia

Zmiana czasu jest zwyczajem stosunkowo młodym. Po raz pierwszy zdecydowali się na nią Niemcy niewiele ponad sto lat temu. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku o godzinie 23, przestawili oni zegarki o godzinę do przodu. Rok później zdecydowano się już jednak na przesunięcie wskazówek z 2 na 3. Po Niemcach przyszedł natomiast czas na Brytyjczyków - uczynili to rok później.

Polska po raz pierwszy na przestawienie wskazówek zdecydowała się podczas międzywojnia w roku 1919 - był to jednak jednorazowy ruch. Kolejna zmiana czasu przyszła do nas wraz z okupacją hitlerowską - czas został dostosowany do tego obwiązującego w Rzeszy Niemieckiej. Później natomiast zabieg ten przeprowadzano w latach 1945-1949, 1957-1964, aż w końcu od roku 1977 obowiązuje ona u nas nieustannie.

Słoik (zdjęcie ilustracyjne)Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Sprawdzone sposoby i triki

Więcej o: