Od kiedy sezon grzewczy 2022? Sprawdź, od kiedy możesz liczyć na ciepłe kaloryfery w mieszkaniu

Od kiedy zaczyna się sezon grzewczy w 2022 roku? Niskie temperatury dają się we znaki i sprzyjają jesiennym infekcjom. Kiedy kaloryfery w naszych mieszkaniach zaczną grzać?

Pogoda we wrześniu obfituje w niskie temperatury i deszcz, dlatego wieczory bywają już naprawdę chłodne. Ciepły koc czasem nie wystarczy, żeby się ogrzać, dlatego wielu Polaków korzystających z ogrzewania miejskiego zastanawia się, od kiedy zaczyna się sezon grzewczy. Kiedy włączą ogrzewanie?

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Od kiedy włączają ogrzewanie? Sezon grzewczy 2022

Od kiedy grzeją kaloryfery? To pytanie, na które nie ma prostej odpowiedzi - nie ma wyznaczonej jednej daty, od której zaczyna się sezon grzewczy. Decyzję o rozpoczęciu okresu grzewczego najczęściej podejmują zarządy. Firmy zajmujące się dostarczaniem ogrzewania zwykle świadczą usługi od września do końca maja.

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. czytamy, że okres grzewczy to czas "w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

W praktyce zarządy najczęściej decyzję o uruchomieniu ogrzewania podejmuje się, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi mniej niż 10 stopni, a w mieszkaniach mniej niż 16. Nie chodzi jednak o pojedynczy zimny dzień. Taka temperatura powinna się utrzymywać co najmniej trzy dni.

Zdarza się, że data rozpoczęcia sezonu grzewczego jest też uzależniona od decyzji mieszkańców budynku.

Czyszczenie kaloryferaJak wyczyścić kaloryfer? Umyj go tą mieszanką - będzie wyglądał jak nowy

Kiedy kaloryfery zaczną grzać? Ile zapłacimy za energię

W tym roku rozpoczęcie sezonu grzewczego wiąże się z dodatkowym stresem, wynikającym z rosnących cen energii. Rząd ma udzielić wsparcia na zakup potrzebnych surowców.

Sejm skierował rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw do pracy w komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych. Projekt dotyczy wsparcia dla gospodarstw domowych i innych podmiotów, które korzystają ze źródeł ciepła innych niż węgiel. Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła, że przepisami ustawy zostaną objęci wszyscy użytkownicy ciepła i ciepłej wody, w tym 6,5 mln gospodarstw domowych.

Nowe przepisy mają też dotyczyć odbiorców ciepła systemowego - czyli osoby, które mieszkają w blokach, otrzymując ciepło od zewnętrznych dostawców.

Przetransportowany do Świnoujścia węgiel jest mokrą bryłąDo Polski trafił węgiel z Indonezji. "Można ulepić z niego dowolną bryłę"

Wsparcie dla gospodarstwa domowego będzie wynosić od 500 do nawet 3900 złotych. Najwyższe wsparcie ma dotyczyć odbiorców ciepła wytwarzanego z węgla.

*******

Więcej o: