Sezon grzewczy 2022/23. Jak odpowietrzyć grzejnik? Krok po kroku

Sezon grzewczy 2022/23 już niedługo się rozpocznie. Jeśli wciąż masz zimny kaloryfer, mimo rozkręcenia pokrętła oznacza, że jest on zapowietrzony. W takim przypadku nie należy zwlekać.

Temperatura w Polsce systematycznie spada. Choć firmy dostarczające ciepło, świadczą swoje usługi od początku września do końca maja, decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego najczęściej podejmują zarządy. Zanim jednak to nastąpi, warto odpowietrzyć kaloryfer. Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Sezon grzewczy 2022/23. Jak odpowietrzyć grzejnik?

Aby przejść do działania, koniecznie musimy zamknąć dopływ wody do grzejnika. Następnie ustawiamy zawór kaloryfera w pozycji zamkniętej, ustawiając na zerze. Po przeciwległej stronie powinien znajdować się odpowietrzacz. Zanim zaczniemy go przekręcać, ustawiamy pod nim dużą miskę.

Następnie przy pomocy klucza delikatnie i powoli odkręcamy śrubkę odpowietrzacza. Kontynuujemy, dopóki z kaloryfera nie zacznie wyciekać sama woda. Istotne jednak, by nie wylało się jej zbyt dużo - niosłoby to za sobą konieczność jej późniejszego uzupełnienia.

Przymrozek (zdjęcie ilustracyjne)Prognoza pogody. Wrzesień minie pod znakiem przymrozków

Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Do ilu stopni musi spaść temperatura?

Nie istnieje stała data, od której rozpoczyna się sezon grzewczy. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. czytamy, że okres grzewczy to czas "w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". 

Zazwyczaj zarządy decydują się na rozpoczęcie sezonu grzewczego kiedy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni, przez co najmniej trzy dni. Termin rozpoczęcia sezonu grzewczego uzależniony bywa także od decyzji mieszkańców. 

Zima za oknem (zdjęcie ilustracyjne)Jak wyregulować okna przed zimą, żeby nie wiało? [PORADNIK]

Więcej o: