Dodatek do emerytury dla osób po 65. i 75. roku życia. Kto może otrzymać dodatkowe 200 oraz 500 zł?

Emeryci, którzy ukończyli 65. oraz 75. rok życia mogą otrzymywać wyższe świadczenie emerytalne. Wystarczy spełnić kilka warunków, aby otrzymać nawet 500 zł dopłaty do emerytury.

Emerytura przysługuje w Polsce kobietom, które ukończyły 60 lat oraz mężczyznom po 65. roku życia. Seniorzy mogą liczyć na tzw. trzynastki oraz czternastki, które są dodatkowym wsparciem finansowym. Okazuje się, że oprócz tego, wiele osób może starać się o dodatkowe 200, a nawet 500 zł. Co należy zrobić, by je otrzymać?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Dodatek do emerytury po 65. roku życia. Jak go otrzymać?

Od początku 2022 roku emeryci mogą się starać o dodatkowe 200 zł. Mogą je otrzymać kobiety po 60.  oraz mężczyźni po 65. roku życia. Warunkiem jest odbycie czynnej służby w Ochotniczej Straży Pożarnej, GOPR (Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym) lub TOPR (Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym). Mężczyźni, którzy chcą otrzymać dodatkowe świadczenie, muszą potwierdzić, że brali udział w działaniach ratowniczych przez co najmniej 25 lat. Kobiety tę służbę powinni sprawować przez 20 lat, jeśli chcą ubiegać się o dofinansowanie emerytury.

To świadczenie zostanie wypłacone po złożeniu stosownego wniosku do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Waloryzacja świadczenia odbywa się do roku.

Palenie w piecu węglowym (zdjęcie ilustracyjne)Dopłaty do ogrzewania. Dla kogo jakie dofinansowanie?

Dodatek do emerytury po 75. roku życia. Komu przysługuje dodatkowe 500 zł do emerytury?

Emeryci, którzy ukończyli 75. rok życia oraz pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą się ubiegać o dodatkowe świadczenie 500 zł. Świadczenie jest skierowane również do osób, które ukończyły 65. rok życia i są osobami z niepełnosprawnością. Świadczenie zostało wprowadzone jako 500+ dla seniora przysługuje tez każdej osobie powyżej 18. roku życia, która nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.

15. emerytura w święta Bożego Narodzenia? (zdjęcie ilustracyjne)Emeryci otrzymają w 2023 roku aż trzy dodatkowe emerytury?

Więcej o: