Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? Tego dnia przestawimy zegarki [DATA]

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Za oknem coraz szybciej robi się ciemno, a pogoda staje się bardzo jesienna. Oznacza to, że wielkimi krokami zbliża się termin zmiany czasu na zimowy.

Na zmianę czasu z letniego na zimowy z pewnością czekają osoby lubiące leniuchować i dobrze się wyspać. To właśnie w nocy, kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy, "dostajemy" dodatkową godzinę snu.

Zobacz wideo Cynamonem jesień się zaczyna - tosty cynamonowe

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? [DATA]

Kiedy zmienimy czas z letniego na zimowy? Okazuje się, że zostało nam jeszcze kilka tygodni do przestawiania zegarków. W 2022 roku czas zimowy zacznie obowiązywać w nocy z 29 na 30 października, wówczas o godzinie trzeciej przesuniemy wskazówkę zegara o jedną godzinę do tyłu. Oznacza to, że będziemy wtedy spać o godzien dłużej. Osoby, które korzystają wyłącznie z urządzeń elektronicznych - takich, jak laptop czy smartfon, nie muszą przyjmować się przestawianiem zegarków, ponieważ te cofną się do tyłu bez naszej ingerencji. Z kolei jeśli masz analogowy zegarek, to zapamiętaj dobrze datę zmiany czasu.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy zmiana czasu jest zdrowa? Jakie mogą być jej skutki?

Choć wydawać się może, że zmiana czasu dobrze wpływa na nasz organizm, bo możemy spać odrobinę dłużej, to lekarze są innego zdania. Uważają, że zmiana czasu z letniego na zimowy niesie za sobą ryzyko wystąpienia depresji, rozregulowania zegara biologicznego, bezsenności, problemów z koncentracją oraz zmniejszonej energii życiowej.

Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS w 2019 roku na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że aż 78,3 proc. ankietowanych chciałoby odejść od zmiany czasu. 74 proc. z pytanych preferowałoby, aby w Polsce obowiązywał czas letni środkowoeuropejski, na który przestawiamy zegarki pod koniec marca.

Więcej o: