Firmy dostarczające ciepło, świadczą swoje usługi od początku września do końca maja. Jednak decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego najczęściej podejmują zarządy.
Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Nie istnieje stała data, od której rozpoczyna się sezon grzewczy. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. czytamy, że okres grzewczy to czas "w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".
Zazwyczaj zarządy decydują się na rozpoczęcie sezonu grzewczego kiedy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni, przez co najmniej trzy dni. Termin rozpoczęcia sezonu grzewczego uzależniony bywa także od decyzji mieszkańców.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Sejm skierował rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw do pracy w komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych. Projekt dotyczy wsparcia dla gospodarstw domowych i innych podmiotów, które korzystają ze źródeł ciepła innych niż węgiel.
Podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła, że przepisami ustawy zostaną objęci wszyscy użytkownicy ciepła i ciepłej wody, w tym 6,5 mln gospodarstw domowych. Dodała, że zapisy obejmują między innymi odbiorców ciepła systemowego - osoby mieszkające np. w blokach i uzyskujące ciepło od dostawcy zewnętrznego, który może wykorzystywać gaz, węgiel, biomasę czy źródła mieszane. - Duzi dostawcy ciepła idą do Urzędu Regulacji Energetyki po nową taryfę i tutaj jest moment interwencji. Tutaj jest decyzja o blokadzie stawki i rekompensacie - powiedziała.
Anna Moskwa dodała, że rekompensata będzie wypłacana elektrociepłowniom z żądaniem, by natychmiastowo dokonać przeniesienia tej rekompensaty na odbiorców i zrewidować faktury, jeżeli już zostały wystawione. Wsparcie dla gospodarstwa domowego będzie wynosić od 1100 do nawet 3900 złotych. Najwyższe wsparcie ma dotyczyć odbiorców ciepła wytwarzanego z gazu.