Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Sezon grzewczy 2022/23 rozpocznie się już niedługo

Kiedy zaczną grzać kaloryfery? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Temperatura w Polsce od kilku dni systematycznie spada, a w mieszkaniach zaczyna robić się chłodno. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz ię kiedy w grzejnikach pojawi się ciepło.

Firmy dostarczające ciepło, świadczą swoje usługi od początku września do końca maja. Jednak decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego najczęściej podejmują zarządy. 

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Do ilu stopni musi spaść temperatura?

Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Nie istnieje stała data, od której rozpoczyna się sezon grzewczy. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. czytamy, że okres grzewczy to czas "w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". 

Zazwyczaj zarządy decydują się na rozpoczęcie sezonu grzewczego kiedy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni, przez co najmniej trzy dni. Termin rozpoczęcia sezonu grzewczego uzależniony bywa także od decyzji mieszkańców. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek energetyczny może wynieść nawet cztery tysiące złotych 

Sejm skierował rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw do pracy w komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych. Projekt dotyczy wsparcia dla gospodarstw domowych i innych podmiotów, które korzystają ze źródeł ciepła innych niż węgiel.

Podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła, że przepisami ustawy zostaną objęci wszyscy użytkownicy ciepła i ciepłej wody, w tym 6,5 mln gospodarstw domowych. Dodała, że zapisy obejmują między innymi odbiorców ciepła systemowego - osoby mieszkające np. w blokach i uzyskujące ciepło od dostawcy zewnętrznego, który może wykorzystywać gaz, węgiel, biomasę czy źródła mieszane. - Duzi dostawcy ciepła idą do Urzędu Regulacji Energetyki po nową taryfę i tutaj jest moment interwencji. Tutaj jest decyzja o blokadzie stawki i rekompensacie - powiedziała.

Anna Moskwa dodała, że rekompensata będzie wypłacana elektrociepłowniom z żądaniem, by natychmiastowo dokonać przeniesienia tej rekompensaty na odbiorców i zrewidować faktury, jeżeli już zostały wystawione. Wsparcie dla gospodarstwa domowego będzie wynosić od 1100 do nawet 3900 złotych. Najwyższe wsparcie ma dotyczyć odbiorców ciepła wytwarzanego z gazu.

Więcej o: