Wilgoć w domu. Domowe sposoby na pozbycie się wilgoci. Jak możemy jej zapobiegać?

Wilgoć, która tworzy się w domu, jest wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia. Mogą pojawiać się grzyby, roztocze oraz pleśń. Warto zaopatrzyć się w naturalne pochłaniacze wilgoci, które możemy zrobić samodzielnie w domu.

Prawidłowa wilgotność w domu powinna wynosić od 40 proc. do 60 proc. Jej nadmiar w domu negatywnie wpływa na zdrowie, sprzyja też rozwojowi roztoczy lub pleśni, które wywołują alergie oraz inne choroby. Wilgoć jest spowodowana najczęściej przez niesprawną wentylację oraz zimno. Dzięki prostym sposobom można łatwo pozbyć się wilgoci z mieszkania.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie pogorszy sytuację alergików

Wilgoć w domu. Jak można się jej pozbyć?

Wilgoci z domu można się pozbyć dzięki ziarenkom ryżu. Jeśli włożymy je do woreczka lub starej rajstopy i umieścimy w szafie bądź rozłożymy na parapecie czy w łazience - będzie wchłaniać wilgoć z otoczenia. Możemy również pokropić go odrobiną olejku eterycznego, co sprawi, że będziemy mieć naturalny odświeżacz powietrza. Dzięki użyciu sody oczyszczonej również pozbędziemy się nadmiaru wilgoci. Powinniśmy rozłożyć w mieszkaniu miski wypełnione sodą, a następnie przykryć je gazą. Tak wypełnione naczynia warto umieścić w łazience lub kuchni. Soda oczyszczona wchłonie nadmiar wilgoci, następnie należy ją wymienić. Podobny efekt przyniesie sól.

Muszki owocówki Jak się pozbyć muszek owocówek? Najlepsze i sprawdzone sposoby

Jak zapobiegać gromadzeniu się wilgoci w domu?

Jeśli wilgoć pojawiła się w domu, należy sprawdzić wentylację, dobrze wietrzyć pomieszczenia, szczególnie wtedy, gdy coś gotujemy lub bierzemy długą kąpiel. Nie należy też suszyć mokrego prania w zamkniętych pomieszczeniach. W mieszkaniu powinna panować temperatura około 20 st. C., aby nie zbierała się wilgoć. Warto zadbać również o miejsca w których może gromadzić się woda - okolice wanny, kranu, zlewozmywaka. Warto też mieć w domu rośliny, które pochłaniają wilgoć z otoczenia. Sprawdzają się do tego skrzydłokwiaty oraz paprocie.

Słoik (zdjęcie ilustracyjne) Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Sprawdzone sposoby i triki

Więcej o: