Tryb zimowy w oknach. Jak ustawić? Co zrobić, żeby do mieszkania nie wpadało zimno? [PORADNIK]

Odpowiednia regulacja okien PVC gwarantuje nie tylko komfortową temperaturę w domu czy mieszkaniu, ale też niższe rachunki za ogrzewanie. Jak wyregulować okna na późną jesień i zimę? Podpowiadamy.

Czasem mówi się o "trybie zimowym" czy "trybie letnim" w oknach, a tak naprawdę chodzi o mocniejsze bądź słabsze dociśnięcie skrzydła do ramy okiennej. Latem można zmniejszyć docisk, dzięki czemu okno - nawet kiedy jest zamknięte - przepuszcza niewielką ilość powietrza, a tym samym ułatwia wentylację pomieszczenia. Przed zimą natomiast okucia warto wyregulować tak, aby do domu nie wpadało zimno.

Wilgoć Domowe sposoby na pozbycie się wilgoci. Jak jej zapobiec?

Jak wyregulować okna na zimę? To naprawdę łatwe!

  1. Otwórz okno i znajdź na okuciu metalowe rolki ryglujące (rolki mimośrodowe). Zazwyczaj znajdują się na górze, pośrodku i w dolnej części okucia. W zależności od typu okna ich liczba może być różna - od 4 do nawet 12 na jednym skrzydle.
  2. Dociśnij rolki ryglujące możliwie jak najbliżej uszczelek. Użyj do tego klucza imbusowego.
  3. Rolki te mają często oznaczenia, które pozwalają rozpoznać, w jakim "trybie" ustawione jest okno. Oznaczenie skierowane na zewnątrz pomieszczenia to ustawienie dobre na lato; skierowane w dół - na wiosnę i jesień; skierowane do wewnątrz pomieszczenie - na zimę.

Teraz wystarczy sprawdzić docisk okna do ramy. Jeśli mimo regulacji okno nadal nie jest szczelne, być może wina leży po stronie uszczelki. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, lepiej skorzystaj z pomocy fachowca.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Uszczelki okien z czasem zużywają się, dlatego warto wymienić je na nowe, wykonane z materiału odpornego na zimową pogodę. Jeśli ocenisz, że uszczelki wciąż nadają się do użytku, po prostu umyj je i nasmaruj wazeliną techniczną, gliceryną lub preparatem na bazie żywicy.

Ogrzewanie (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Sezon grzewczy 2022/23 od kiedy?

Więcej o: