Zegarki przestawiamy zawsze w nocy z soboty na niedzielę. To nieco ułatwia złapanie odpowiedniego rytmu po tym, jak "stracimy" lub "zyskamy" dodatkową godzinę. Od kiedy obowiązuje czas zimowy? Trzeba pamiętać o przestawieniu zegarów w nocy z 29 na 30 października.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Zacznijmy od odpowiedzi na często powracające pytanie. Dlaczego w Polsce musimy dwa razy w roku przestawiać zegarki? To efekt bezterminowej dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Od 2002 roku czas letni kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października. Dlatego właśnie w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę musimy przestawić wskazówki zegara.
W Polsce dodatkowo zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Dokument dotyczący lat 2022-2026 został opublikowany na początku roku.
Czas zimowy będzie w tym roku obowiązywać od nocy z 29 na 30 października. To oznacza, że od tego dnia wieczory będą zapadać szybciej, a rano przez jakiś czas będzie jaśniej. Wskazówki zegara o godzinie 3 w nocy przesuwamy o jedną godzinę do tyłu. To dobra wiadomość dla tych, którzy lubią dłużej pospać.
Zmiana czasu wprowadzana jest w całej Unii Europejskiej, ale obowiązuje też w innych rejonach świata. Zegary przestawia się w 70 różnych państwach.
Wskazówek zegara nie ruszają za to Rosjanie. Od 2014 Rosja przeszła na stały czas zimowy, rezygnując z regularnego regulowania zegarów.
Pierwsze zmiany czasy w Polsce wprowadzono w międzywojniu. Potem wrócono do tego w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 zmieniamy czas regularnie. Do połowy lat 90. czas zmienialiśmy na zimowy w ostatnią niedzielę września. Czas letni obowiązywał od ostatniej niedzieli marca.
***