Sezon grzewczy 2022/23 już niebawem. Kiedy zaczną grzać kaloryfery?

Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Sezon rozpoczyna się wraz ze spadkiem temperatury. Decyzję jednak podejmują poszczególne spółdzielnie i zarządcy.

Kiedy zaczną grzać? Wiele spółdzielni zarządza początek sezonu już we wrześniu. Termin jednak uzależniony jest przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Choć za oknem plucha, za nami już pierwsze przymrozki, to kaloryfery w blokach mamy wciąż zimne. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wysoki poziom CO2 w atmosferze. Dawno tak nie było

Sezon grzewczy 2022/23. Kiedy zaczną grzać kaloryfery?

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych pozwala na dużą interpretację i dowolność. Wskazuje, że sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Firmy dostarczające ciepło, świadczą swoje usługi od 1 września do 31 maja. Nie ma to jednak wpływu na to, kiedy kaloryfery zaczną działać w danym bloku. Decydują o tym poszczególne spółdzielnie i zarządcy. Przyjmuje się, że początek okresu grzewczego zaczyna się, kiedy temperatura w nocy przez trzy dni z rzędu nie przekroczyła 10 stopni Celsjusza.

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Prosty sposób na szybkie rozwiązanie problemuJak odpowietrzyć kaloryfer? Instrukcja krok po kroku

Wzrost cen za ciepło

Z tzw. ogrzewania miejskiego korzysta miliony Polaków. "W takim przypadku nie posiadamy własnego zbiornika, a ciepło do obiegu naszego mieszkania dostarcza elektrociepłownia. Zakład zajmuje się docelowo generowaniem prądu, jednak efektem dodatkowym tych działań jest wytwarzanie sporej ilości ciepła" - wyjaśnia portal wentylacja.com.

W tym roku w związku ze wzrostem cen ogrzewanie może zostać uruchomione później. Jak wskazuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wzrost cen za ciepło wyniesie najbliższej zimy maksymalnie 42 procent. Limit podwyżek ma być zagwarantowany rządowym projektem ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła - podaje portal 300gospodarka.pl.

Jak marnować mniej energii?Pięć nawyków, które kosztują. Jak nie tracić ciepła i energii w domu?

Więcej o: