Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Ustaw tryb zimowy w oknach! Genialny trik

Jak przygotować okna na zimę? To ostatni moment, by zabezpieczyć je przed nadchodzącym mrozem. Ich odpowiednia regulacja oraz drobne prace konserwatorskie zapewnią niższe rachunki za ogrzewanie.

Jak przygotować okna na zimę? Podczas okresu grzewczego możemy przez nie tracić nawet 25 proc. ciepła. Jak temu zapowiedz i sprawić, aby rachunki były mniejsze? Przede wszystkim sprawdzić, czy okna są szczelne. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wypalenie zawodowe uznane za poważne zagrożenie dla zdrowia

Jak przygotować okna na zimę? Sprawdź, czy nie potrzebują konserwacji

Aby sprawdzić, czy okna są szczelne, należy włożyć kartkę papieru między skrzydło a ościeżnicę i zamknąć okno. Jeżeli kartka luźno wypada, oznacza to, że potrzebują konserwacji. Kolejną metodą jest przyłożenie ręki do zamkniętego okna. Jeśli czujemy większy przeciąg, także powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Sprawdź:

  • okucia i zawiasy - nie powinny być luźne,
  • uszczelki - nie powinno być w nich ubytków, muszą być elastyczne.

Nowoczesne okna są produkowana tak, aby ich użytkownik zależnie od pory roku mógł samodzielne regulować stopień ich szczelności. Jeśli mamy opcję, należy przestawić przycisk lub śrubę na ustawienie "zima". Dzięki temu będzie ściślej przylegać do ramy.

  • Otwórz okno i znajdź na okuciu metalowe rolki ryglujące (rolki mimośrodowe). Zazwyczaj znajdują się na górze, pośrodku i w dolnej części okucia. 
  • Dociśnij rolki ryglujące możliwie jak najbliżej uszczelek. Użyj do tego klucza imbusowego.
  • Rolki te mają często oznaczenia, które pozwalają rozpoznać, w jakim "trybie" ustawione jest okno. Oznaczenie skierowane na zewnątrz pomieszczenia to ustawienie dobre na lato; skierowane w dół - na wiosnę i jesień; skierowane do wewnątrz pomieszczenia - na zimę.

Grzejnik. Zdj. ilustracyjneJak odpowietrzyć kaloryfer? Instrukcja krok po kroku

Rachunki za ciepło 2022/23

Jak wskazuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wzrost cen, w przypadku gospodarstw domowych korzystających z centralnego ogrzewania, wyniesie najbliższej zimy maksymalnie 42 procent. Limit podwyżek ma być zagwarantowany rządowym projektem ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła - podaje portal 300gospodarka.pl.

Także dostawcy, których koszt wytworzenia energii jest wyższy, będą mogli podnieść ceny dla odbiorców maksymalnie o 42 procent. Za różnicę pomiędzy kosztami wytworzenia energii a maksymalnym rachunkiem, firmy dostaną rekompensatę.

Ogrzewanie (zdjęcie ilustracyjne)10 złotych na przeżycie po podwyżce cen. Burmistrz zawiesza stawki

Więcej o: