Dopłaty do ogrzewania dla wszystkich. Ile wynoszą? Kwota zależna od rodzaju paliwa

Dopłaty do ogrzewania dla wszystkich już niebawem wejdą w życie. Zodnie z ustawą wsparcie ma przysługiwać każdemu, bez względu na dochody i realne potrzeby związane z ocieplaniem gospodarstwa domowego. Ile wyniesie świadczenie?

Sejm przyjął w piątek (2 września) ustawę o dopłatach dla tych, którzy ogrzewają nie tylko węglem, ale także gazem, olejem opałowym, pelletem czy drewnem. Świadczenie przewidziane jest dla: gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, żłobków, szkół, szpitali i domów pomocy społecznej. Ustawa trafi teraz do Senatu. Na koniec musi ją jeszcze podpisać prezydent, a ma na to 21 dni. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Dopłaty do ogrzewania dla wszystkich mieszkań i domów

Zgodnie z nową ustawą dopłata do ogrzewania będzie przyznawana w formie jednorazowego świadczenia. Jego wysokość będzie zależna od rodzaju paliwa:

  • 3000 zł - dopłata do pelletu oraz innego rodzaj biomasy, 
  • 2000 zł - dopłata do oleju opałowego,
  • 1000 zł - dopłata do drewna kawałkowego,
  • 500 zł - dopłata do gazu LPG.

Aby otrzymać dopłatę, należy zgłosić źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Dodatek nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy. 

Dopłaty do ogrzewania 2022 pomogą zmniejszyć rachunki. Maksymalne wsparcie to nawet 69 tys. zł.Dopłaty do ogrzewania mieszkań to prawie 4 tys. zł. Kto może wnioskować?

Dodatek węglowy. Trzy ważne zmiany w przyznawaniu świadczenia

Gospodarstwa domowe od 17 sierpnia mogą składać wnioski o dodatek węglowy, czyli jednorazowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych, które może być przeznaczone na zakup węgla lub paliwa węglopochodnego.

Sejm 2 września przegłosował poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Tym samym zmienią się warunki przyznawania świadczenia:

  • dodatek węglowy przyznawany będzie już nie na każde gospodarstwo domowe, a na jeden adres zamieszkania,
  • wydłużono z 30 do 60 dni czas na weryfikację wniosków przez gminy, tym samym wydłuża się termin wypłaty świadczenia - wypłata pieniędzy następuje do dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku, ale nie później niż do 30 grudnia,
  • informacje podane we wniosku o dodatek węglowy składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Wnioski o dodatek węglowy są już przyjmowaneDodatek węglowy. Jeden dom, jeden piec, dwie rodziny i 6 tys. zł dopłaty

Więcej o: