Sejm przyjął w piątek (2 września) ustawę o dopłatach dla tych, którzy ogrzewają nie tylko węglem, ale także gazem, olejem opałowym, pelletem czy drewnem. Świadczenie przewidziane jest dla: gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, żłobków, szkół, szpitali i domów pomocy społecznej. Ustawa trafi teraz do Senatu. Na koniec musi ją jeszcze podpisać prezydent, a ma na to 21 dni.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Zgodnie z nową ustawą dopłata do ogrzewania będzie przyznawana w formie jednorazowego świadczenia. Jego wysokość będzie zależna od rodzaju paliwa:
Aby otrzymać dopłatę, należy zgłosić źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Dodatek nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy.
Gospodarstwa domowe od 17 sierpnia mogą składać wnioski o dodatek węglowy, czyli jednorazowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych, które może być przeznaczone na zakup węgla lub paliwa węglopochodnego.
Sejm 2 września przegłosował poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Tym samym zmienią się warunki przyznawania świadczenia: