Zmiana czasu na zimowy 2022. Naukowcy zalecają stały czas letni - dlaczego?

Przejście z czasu letniego na zimowy już niedługo. Włoscy naukowcy wskazują, że taka zmiana nie jest korzystna. Ich zdaniem całoroczny czas letni pozwoliłby zaoszczędzić pieniądze i znacznie ograniczyć emisję CO2. O tym, czy możemy liczyć, że zmiana czasu zostanie zniesiona, mówiła w zeszłym roku wiceszefowa MRiT Olga Semeniuk.

Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej (SIMA) wyliczyło, że utrzymanie czasu letniego przez cały rok pozwoliłoby ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 200 tys. ton i zaoszczędzić ok. miliarda euro - i to w ciągu zaledwie dwóch lat - podaje magazyn "Wired".

Naukowcy z SIMA twierdzą, że zmiana czasu z letniego na zimowy jest "przestarzała" oraz nierozsądna w obliczu kryzysu energetycznego w Europie i chęci jak najszybszego odcięcia się od Moskwy. Takie argumenty przedstawili włoskiemu rządowi.

Co więcej, Alessandro Miani, prezes SIMA, uważa, że stały czas letni może przynieść nieoczywiste korzyści dla gospodarki, środowiska i zdrowia. Niedawno wskazał w Rai Radio 2, że w stanach USA, w których zdecydowano się zostać przy czasie letnim, odnotowano 7-procentowy spadek liczby kradzieży i 27-procentowy spadek przestępstw ogółem.

Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy "przestawiamy zegarki"?

Najbliższa zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października. Przestawimy wtedy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu, z 3:00 na 2:00, zyskując jednorazowo dodatkową godzinę snu. Nadal trzeba pamiętać o przekręceniu wskazówek w zegarach analogowych, ale zmianą czasu w telefonach komórkowych i komputerach nie musimy zawracać sobie głowy - zadba o to ich system.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wiosenna i jesienna zmiana czasu w Unii Europejskiej przypadają kolejno na ostatni weekend marca i ostatni weekend października. Jeśli prawo nie ulegnie zmianie, to kolejną zmianę z czasu zimowego na letni będziemy mieli w nocy z 25 na 26 marca 2023 r.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Czy zmiana czasu jest zdrowa dla organizmu?

Lekarze wskazują na negatywne skutki zmiany czasu na zimowy, takie jak ryzyko depresji, rozregulowanie zegara biologicznego, bezsenność, problemy z koncentracją i mniej energii do życia. W badaniu przeprowadzonym w 2018 r. przez Komisję Europejską, aż 84 proc. ankietowanych było za zniesieniem zmian czasu. W społecznych konsultacjach wzięło udział 4,6 mln osób.

Podobny sondaż rok później przeprowadziło w Polsce CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Badanie wykazało, że zmiana czasu nie podoba się 78,3 proc. respondentów. Większość z nich (74 proc.) deklarowała, że gdyby w Polsce obowiązywał jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni środkowoeuropejski, na który przestawiamy wskazówki pod koniec marca.

Czy najbliższa zmiana czasu będzie już ostatnią?

Parlament Europejski zapowiadał w 2019 r., że w 2021 ostatni raz "przestawimy zegarki", ale ze względu na pandemię sprawa została odłożona. 

- Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat, czyli do 2026 r. - wyjaśniała przed rokiem Olga Semeniuk, wiceministerka rozwoju i technologii. - Ministerstwo nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu - podkreśliła. Więcej szczegółów w tym artykule:

Więcej o: