Nowa ulga podatkowa dla seniorów. Jakie warunki trzeba spełnić?

Nowa ulga dla seniorów PIT-0 obowiązuje od 2022 roku i pozwala emerytom uniknąć płacenia podatku dochodowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać?

Najniższa emerytura plasuje się na poziomie 1338,44 zł brutto. Przy galopującej inflacji kwota nie wystarcza na godne i doczesne życie. Ratunek stanowi m.in. "trzynastka", "czternastka" i dodatkowe źródło dochodu. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje tzw. ulga dla pracujących seniorów.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Nowa ulga dla seniorów PIT-0. Jakie warunki trzeba spełnić?

Z PIT-0 mogą skorzystać kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem, że nie dostają emerytury z ZUS oraz podlegają ubezpieczeniom społecznym - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnione z podatku w ramach ulgi są przychody do wysokości 85 528 zł w skali roku. Jeśli dochody podlegają opodatkowaniu skalą podatkową, to po przekroczeniu 85 528 zł, seniorowi przysługuje kwota wolna od podatku - 30 tysięcy zł. W takim przypadku PIT-0 dotyczy przychodu wynoszącego 115 528 zł brutto (85 528 zł plus 30 tys.), co oznacza, że pracujący emeryt nie zapłaci w ogóle podatku, jeśli jego roczny przychód nie przekroczy 115 528 zł.

- Zarówno kobieta, która ma za sobą 60. urodziny, jak i mężczyzna, który skończył 65 lat, nie muszą składać do nas wniosku o wydanie decyzji przyznającej emeryturę. Prawo do ulgi przysługuje seniorom, którzy mają już ustalone prawo do emerytury lub renty rodzinnej oraz tym, którzy decyzji emerytalnej z ZUS nie dostali, czyli nie mają jeszcze takiego prawa ustalonego - przekazała Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku portalowi Infor.

Seniorzy - zdjęcie ilustracyjne Zła wiadomość dla seniorów. ZUS zmniejsza limity. Można stracić świadczenie

Kogo nie dotyczy PIT-0 dla seniorów?

Ulga PIT-0 obowiązuje seniorów, którzy mają umowę o pracę i umowę zlecenie. Mogą z niej skorzystać także przedsiębiorcy. Ulga nie dotyczy przychodów:

  • z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
  • z umów o dzieło oraz z praw autorskich (nie dotyczy to przychodów z tego tytułu uzyskanych w ramach umowy o pracę),
  • zwolnionych z podatku dochodowego,
  • tych, od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Ile może dorobić emeryt lub rencista? Od 1 września zmieniły się limity

Więcej o: