Ile może dorobić emeryt lub rencista? Od 1 września zmieniły się limity zarobkowe

Ile może dorobić emeryt lub rencista? Od 1 września wprowadzono nowe limity zarobkowe dla pracujących emerytów i rencistów. Sprawdź, ile maksymalnie możesz zarabiać, aby otrzymać całe świadczenie.

"Renciści i emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, mogą pracować, ale wysokość ich zarobków ma wpływ na wypłatę świadczenia. Dla tych świadczeniobiorców co trzy miesiące ustalane są limity przychodów. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale" - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

Ile może dorobić emeryt lub rencista. Weszła nowa zmiana limitów zarobkowych

Od 1 września zmianie uległy limity zarobkowe dla emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. W związku ze spadkiem płac od 1 września limity dla emerytów i rencistów czynnych zawodowa również zostały obniżone. 

ZUS przekazał, że pierwszy próg przychodów wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września 2022 roku jest to 4309,40 zł brutto. Zarobki do tej kwoty nie zmienią wysokości pobieranego świadczenia. Jednak jeśli emeryt lub rencista zarabia więcej, jego świadczeni będzie odpowiednio zmniejszane.

15. emerytura w święta Bożego Narodzenia? (zdjęcie ilustracyjne)Emeryci otrzymają w 2023 roku aż trzy dodatkowe emerytury?

Zmiany limitów zarobkowych. Kto nie otrzyma świadczenia?

Z kolei drugi prób wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia od września, jest to 8003,20 zł. Emeryci i renciści zarabiający więcej niż wskazana kwota nie otrzymają świadczenia. "Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą pobierać świadczenia i zarabiać bez ograniczeń" - podkreśla ZUS. Obecne limity będą obowiązywać przez trzy miesiące we wrześniu, październiku i listopadzie. Ponowna zmiana limitów nastąpi 1 grudnia. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatki do emerytur 2022Dodatek do emerytury po 65. i 75. roku życia. Jak zwiększyć świadczenie?

Więcej o: