"Renciści i emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, mogą pracować, ale wysokość ich zarobków ma wpływ na wypłatę świadczenia. Dla tych świadczeniobiorców co trzy miesiące ustalane są limity przychodów. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale" - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Od 1 września zmianie uległy limity zarobkowe dla emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. W związku ze spadkiem płac od 1 września limity dla emerytów i rencistów czynnych zawodowa również zostały obniżone.
ZUS przekazał, że pierwszy próg przychodów wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września 2022 roku jest to 4309,40 zł brutto. Zarobki do tej kwoty nie zmienią wysokości pobieranego świadczenia. Jednak jeśli emeryt lub rencista zarabia więcej, jego świadczeni będzie odpowiednio zmniejszane.
Z kolei drugi prób wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia od września, jest to 8003,20 zł. Emeryci i renciści zarabiający więcej niż wskazana kwota nie otrzymają świadczenia. "Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą pobierać świadczenia i zarabiać bez ograniczeń" - podkreśla ZUS. Obecne limity będą obowiązywać przez trzy miesiące we wrześniu, październiku i listopadzie. Ponowna zmiana limitów nastąpi 1 grudnia.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl