Rosja. Dziennikarz Iwan Safronow kazany na 22 lata kolonii karnej. Prawnicy: "Zdrady" nie udowodniono

Iwan Safronow został skazany przez moskiewski sąd za "zdradę stanu" i skazany na 22 lata kolonii karnej. Zdaniem sądu dziennikarz przekazywał NATO informacje objęte tajemnicą. Prawnicy oskarżonego po ogłoszeniu wyroku poinformowali, że podczas rozprawy nie pojawiły się żadne informacje potwierdzające winę Safronowa. "Powodem prześladowań Iwana Safronowa nie jest 'zdrada', której nie udowodniono, ale jego praca dziennikarska" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez prawników dziennikarza.

Iwan Safronow, przed aresztowaniem pracował jako dziennikarz. Był między innymi reporterem gazety "Kommiersant" i "Wiedomosti".

Zobacz wideo Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowę Rosjan: Żołnierze wiedzą o kłamstwach Kremla. "Propaganda u nas działa"

Rosyjski dziennikarz został skazany za zdradę stanu. Miał współpracować z NATO

W poniedziałek moskiewską sąd miejski skazał dziennikarza Iwana Safronowa za zdradę stanu na 22 lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i dodatkowo, po zwolnieniu, na dwa lata ograniczenia wolności. Dziennikarz został także ukarany grzywną w wysokości 500 tys. rubli. Prokuratura zwróciła się do sądu o skazanie dziennikarza na 24 lata kolonii karnej, z kolei obrońcy Safronowa prosili sąd o jego uniewinnienie. Sprawa dziennikarza była prowadzona za zamkniętymi drzwiami, jedynie wyrok został upubliczniony - donosi interfax.ru. Moskiewski sąd uznał dziennikarza za winnego przekazywania informacji objętych tajemnicą o współpracy wojskowo-technicznej Rosji z innymi państwami jednej ze służby specjalnych NATO

Zaporoska Elektrownia Jądrowa Zełenski: Zaporoska Elektrownia Atomowa ponownie o krok od katastrofy

Prawnicy dziennikarza: Powodem prześladowań Iwana Safronowa jest jego praca dziennikarska

"Iwan nigdy nigdzie nie wysyłał żadnych tajnych informacji - za pieniądze lub za darmo… Był zwykłym dziennikarzem, uczciwie wykonującym swoją pracę" - napisali, cytowani przez Agencję Reutera jego prawnicy w oświadczeniu wydanym po ogłoszeniu werdyktu sądu. BBC ustaliło, że zarzuty były związane najprawdopodobniej z tekstem Safronowa ujawniającym sprzedaż przez Rosję myśliwców SU-35 Egiptowi. "Powodem prześladowań Iwana Safronowa nie jest 'zdrada', której nie udowodniono, ale jego praca dziennikarska" - czytamy w oświadczeniu prawników cytowanym przez brytyjską telewizję. Prawnicy dziennikarza złożyli apelację natychmiast po wyroku.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Prawnicy Iwana Safronowa: W sprawie nie pojawiły się informacje potwierdzające winę oskarzonego

Dziennikarz został zatrzymany przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, a następnie osadzony w areszcie śledczym w Lefortowie w lipcu 2020 roku. Moskiewski sąd zajął się jego sprawą w kwietniu bieżącego roku. Sąd przesłuchał świadków obu stron. Zdaniem prawników Iwana Safronowa w sprawie nie pojawiły się żadne informacje potwierdzające winę dziennikarza - przekazało Radio Wolna Europa.

Sean Penn podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim Rosja nałożyła sankcje na grupę Amerykanów. Na liście m.in. Ben Stiller i Sean Penn

Więcej o: