Bon turystyczny 2022 przedłużony. Do kiedy można go zrealizować?

Po raz kolejny przedłużono termin ważności bonu turystycznego. Do tej pory opiekunowie i rodzice nie wykorzystali blisko 500 tys. bonów. Mogą je zrealizować nawet w przyszłym roku. Gdzie można jeszcze wykorzystać bon turystyczny?

Według najnowszych informacji przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z 4,3 mln przyznanych bonów turystycznych aktywowano do tej pory prawie 3,8 mln. Około 500 tys. nadal jest niewykorzystanych. Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Oznacza to, że termin ważności bonu został przedłużony do I kwartału 2023 roku.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny. Gdzie można skorzystać z bonu?

Potrzebę przedłużenia terminu realizacji polskiego bonu turystycznego wskazywały 15 lipca Rada Polskiej Organizacji Turystycznej i Rada Ekspertów do spraw Turystyki. "Potrzeba przedłużenia programu Polskiego Bonu Turystycznego do końca marca 2023 r. zrodziła się na podstawie analiz dotychczasowego stopnia wykorzystywania przez rodziny środków, które lokowane u przedsiębiorców i organizatorów pożytku publicznego stymulują rozwój gospodarczy - przekazał Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki - cytowany przez Ministerstwo.

Bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem dla każdego dziecka w wysokości 500 zł. Dzieci z niepełnosprawnościami otrzymały 1000 zł. Opiekunowie lub rodzice mogli nim zapłacić za pobyt w hotelu, pensjonacie, a nawet opłacić kolonie lub obóz.

"Z naszych statystyk wynika, że wciąż niewykorzystanych zostało kilkaset tysięcy bonów turystycznych. Przekazaliśmy taką informację do odpowiednich ministerstw" - przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez portal infor.pl. Płatność bonem turystycznym realizuje około 27 tys. podmiotów. Lista miejsc w których przyjmowana jest zapłata bonem, znajduje się na stronie internetowej Polskiej OrganizacjiTurystycznej.

Wakacje 2022. Plażowicze na kąpielisku w Gdańsku-BrzeźnieGdzie można zrealizować bon turystyczny? Jak pobrać bon? [PORADNIK]

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy w momencie wejścia w życie przepisów dotyczących bonu, mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus. Dotyczy to również osób, które nabyły prawo do bonu między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet w przypadku jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Dotyczy to rodziców dzieci, które urodziły się w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia i złożyli wniosek o 500 plus w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka.

Świadczenie można aktywować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Należy zalogować się na swoje konto, uzupełnić dane kontaktowe i aktywować bon, po czym zostanie przesłany 16-cyfrowy kod. Podczas opłaty za usługi turystyczne wystarczy podać otrzymany kod, następnie opiekun otrzyma SMS-a, którym może potwierdzić transakcję.

Drzwi (zdjęcie ilustracyjne)Nocujesz w hotelu? Nie zapomnij zawiesić szklanki na klamce!

Więcej o: