Emerytura pomostowa dla osób urodzonych po 1948 roku przysługuje tylko części seniorów z tych roczników. Wcześniej odpocząć mogą osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Co trzeba zrobić, żeby wcześniej przejść na emeryturę?
Zobacz wideo
"Ja bardzo chciałam zarabiać pieniądze. Za pierwszą współpracę zostałam zjedzona przez internautki"
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Emerytura dla urodzonych po 1948 r. Co się zmieniło na korzyść emerytów?
Wiosną 2022 zmieniły się zasady dotyczące przyznawania emerytur pomostowych dla osób urodzonych po 1948 roku. Od kwietnia o wcześniejszą emeryturę można się ubiegać, wcześniej nie rozwiązując stosunku pracy. Wcześniej było to niemożliwe. Według nowych przepisów, jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, prawo do wypłaty świadczenia zostanie po prostu zawieszone do momentu zakończenia pracy.
Emerytura pomostowa. Komu przysługuje?
Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Co zrobić, żeby na emeryturę przejść wcześniej? Trzeba spełnić poniższe warunki:
- spełniać minimalne okresy składkowe i nieskładkowe - co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;
- do 1 stycznia 1999 r. wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w przepisach dotychczasowych, lub pracę w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze wymienionej w ustawie o emeryturach pomostowych;
- po 31 grudnia 2008 r. wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w ustawie o emeryturach pomostowych;
W zależności od rodzaju wykonywanej pracy trzeba też spełnić inne, specyficzne warunki.
Jak wypełnić wniosek o emeryturę pomostową?
Wypełniając wniosek o emeryturę pomostową, musimy pamiętać o dołączeniu do niego niezbędnych dokumentów. Potrzebne będą:
- informacja o okresach składkowych i nieskładkowych;
- dokumenty, które potwierdzą okresy m.in.: pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego czy nauki w szkole wyższej;
- dokumenty dowodzące okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
- dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 r.;
- zaświadczenie lekarza medycyny pracy o orzeczonej niezdolności do wykonywania prac w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.
******