Jak się pozbyć muszek owocówek? Najlepsze i sprawdzone sposoby

Muszki owocówki potrafią być dokuczliwe - zwłaszcza latem. Wystarczy chwila nieuwagi, a w kuchni pojawia się chmara owadów, których nie tak łatwo się pozbyć. Na szczęście są na to sposoby!

Małe muszki mogą szybko stać się dużym problemem. Kiedy już zadomowią się w naszej kuchni, naprawdę trudno się ich pozbyć. Żeby zgotować sobie plagę muszek owocówek, wystarczy chwila nieuwagi - świeże owoce zostawione na blacie, niedopity sok, czy otwarty słoik dżemu. Jak wyprosić niechciane owady z mieszkania?

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe sposoby na muszki owocówki

Muszki owocówki nazywane są też meszkami. Są niewielkie - liczą do 3 milimetrów. Żyją bardzo krótko, ale wyjątkowo szybko się rozmnażają. Jedna samica składa dziennie około 20 jaj, z których po 10 dniach wyrastają nowe pokolenia owadów. Muszki zwykle dostają się do naszej kuchni przez uchylone okno. Wabi je zapach dojrzałych lub nadpsutych owoców i warzyw. Ich naturalnym pożywieniem jest ocet owocowy, i to właśnie tam, gdzie go wyczują, składają jaja. Mogą przenosić drobnoustroje szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nie należy ich lekceważyć. Warto zdecydować się na jeden z domowych sposobów. Są tanie i skuteczne.

Jak poradzić sobie z muszkami owocówkami w mieszkaniu?

Jednym z najprostszych sposobów na muszki owocówki, jest zrobienie domowych pułapek. Do ich wykonania potrzebne są:

  • skórki owoców
  • miska
  • folia spożywcza

Owoce wkładamy do miski, dokładnie zakrywamy je folią spożywczą. Następnie nakłuwamy folię, tworząc małe dziurki. W ten sposób muszki wlecą do środka, ale nie będą mogły się wydostać.

Inny sposób to połączenie dwóch składników, które na pewno znajdziemy w kuchennej szafce.

  • ocet
  • płyn do naczyń

Oba składniki wlewamy do słoika lub szklanki. Nie mieszamy. Taką miksturę zostawiamy na kuchennym blacie lub parapecie. Po kilku godzinach w roztworze powinno się znaleźć wiele utopionych muszek. Wówczas wylewamy zawartość do toalety.

Trzeci sposób to wykorzystanie świeczek zapachowych. Wystarczy postawić na świece o zapachu mentolowym lub lawendowym. To powinno skutecznie odstraszyć owady, pozostawiające jednocześnie piękną woń w naszym mieszkaniu.

Dla osób, które nie lubią bawić się w półśrodki, rozwiązaniem problemu muszek może być suszarka. Strumień gorącego powietrza dosłownie usmaży owady i nie będą nas dłużej niepokoić.

*********

Więcej o: