Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarków? Będziemy mogli spać dłużej

Jak co roku, następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Na swoich zegarach nie cofamy wskazówki, co oznacza, że od tego momentu będziemy spać godzinę dłużej. Kiedy? Odpowiadamy.

Zmiana czasu ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wiąże się to z tym, że dwa razy w roku przesuwamy zegarki o godzinę, co ma znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Kiedy będziemy musieli przestawić się na czas zimowy? 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu 2022. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarków?

Standardowym systemem jest czas zimowy, czyli w marcu przesuwamy zegarek do przodu na czas letni, a w październiku wracamy do czasu "normalnego". Zmiana będzie miała miejsce, jak co roku w ostatni weekend miesiąca, w nocy z 29 października na 30 października (z godziny 3.00 na godzinę 2.00). 

Dzięki temu "zyskamy" dodatkową godzinę snu. Minusem jest fakt, że dni zaczną wydawać się coraz krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej.

Słoik (zdjęcie ilustracyjne) Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Sprawdzone sposoby i triki

Kto był pomysłodawcą zmiany czasu? 

Pierwszym pomysłodawcą zmiany był Benjamin Franklin. Zmusiła go do tego oszczędność. Polityk doszedł do wniosku, że od wiosny ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, a wieczorami muszą pracować przy świecach. Obliczenia wykazały, że istnieje związek między czasem a liczbą zużywanych świec i ich kosztem.

Poważnie do sprawy podszedł William Willett. Zaproponował, aby w okresie letnim zegary w Anglii były przestawiane o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności rzędu 2,5 mln funtów. Pomimo znacznego poparcia w rządzie brytyjskim nie udało mu się przekonać większości do wprowadzenia pomysłu w życie.

Kot Jakie rośliny są niebezpieczne dla psa lub kota? [LISTA]

Zmiana czasu. Co dalej?

W 2018 roku reprezentanci Unii Europejskiej przeprowadzili ankietę, w której znaczna większość, bo 84 proc., opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu. Zwolennikami rezygnacji okazali się m.in.  Polacy. 

"W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022-2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu" - czytamy na stronie rządowej. 

Od tego momentu nie ma informacji, co do przyjęcia jednego czasu przez cały rok. Pod koniec 2021 roku do wykazu prac legislacyjnych trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Więcej o: