Świadczenie pielęgnacyjne mogą pobierać opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, które nie przekroczyły 18. roku życia. Jeśli osoba z niepełnosprawnością się uczy, świadczenie dla jej opiekunów przysługuje opiekunom dłużej - do 25. roku życia podopiecznego.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie pielęgnacyjne podlega waloryzacji. Co roku kwota jest nieco podnoszona. Jej wysokość jest uzależniona od najniższego wynagrodzenia. Od początku 2022 roku świadczenie dla opiekunów osób z niepełnosprawnością 2119 zł miesięcznie. W 2021 roku było niższe o 148 zł.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jeszcze jasna. Wiadomo, że tak jak w poprzednich latach, dodatek będzie ulegać waloryzacji. Można więc się spodziewać podwyżki, jednak jej kwota będzie znana dopiero pod koniec roku.
Żeby otrzymać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, trzeba złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta. Koniecznym warunkiem do spełnienia, żeby uzyskać dodatek, jest całodobowa i długotrwała opieka nad osobą z niepełnosprawnością, Opiekunowie ubiegający się o świadczenie nie mogą podejmować żadnej pracy.
Świadczenie przeznaczone jest dla opiekunów dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Jest wypłacane do 18. roku życia podopiecznego, jednak jeśli ten kontynuuje naukę, prawo do świadczenia dla opiekunów jest wydłużane, do 25 urodzin osoby z niepełnosprawnością wymagającej opieki.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
*************