Rośliny toksyczne dla zwierząt. Sprawdź, czy twój pies lub kot jest bezpieczny [LISTA ROŚLIN]

Toksyczne dla zwierząt rośliny mogą wpłynąć na ich zdrowie, a nawet doprowadzić do śmierci. Sprawdź listę trujących roślin i upewnij się, że twój kot lub pies jest bezpieczny.

Zdarza się, że właściciele zwierząt nie wiedzą, że rośliny, które mają w domu, mogą być toksyczne dla ich pupili. Szkodliwe substancje mogą znajdować się w owocach, kwiatach, liściach, łodygach, korzeniach lub pędach roślin. 

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Popularne rośliny toksyczne dla psów i kotów [LISTA ROŚLIN]

  • Dracena - to roślina trująca zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Zjedzenie jej może spowodować u ludzi zatrucie, biegunkę i wymioty. Jednak dla zwierząt jest znacznie groźniejsza. Objawami zatrucia draceną u kotów i psów są m.in. ślinotok, wymioty (czasem również z krwią), duszności, depresja oraz tkliwość dolnej części brzucha.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

  • Monstera - ta popularna i lubiana roślina, niestety nie jest bezpieczna dla twojego pupila. Jest silnie trująca dla psów i kotów. Toksyczne substancje w monsterze wywołują u zwierząt ślinotok, niewydolność nerek, podrażnienie błon śluzowych, śpiączkę, a nawet śmierć.
  • Aloes - choć jest wykorzystywany w medycynie i pielęgnacji, to nie jest on zdrowy dla zwierząt. Wszystko przez znajdujące się w niej saponiny, które powodują u zwierząt zatrucie pokarmowe, dreszcze i apatię.

Pies (zdjęcie ilustracyjne)Wejherowo. Strzelił do psa sąsiadów z karabinka. Szczeniak nie przeżył

Te rośliny są trujące dla zwierząt - lista

  • Oleander pospolity - ten popularny kwiat zawiera trujące glikozydy, które są szkodliwe dla zwierząt. Mogą wywołać u twojego pupila zatrucie pokarmowe, a nawet doprowadzić do zatrzymania akcji serca.
  • Difenbachia - jest silnie trująca dla psów i kotów. Po zjedzeniu rośliny pojawiają się m.in. biegunka, nudności, zaburzenia pracy serca, bezpłodność i paraliż. 
  • Rododendron - to roślina szczególnie niebezpieczna dla zwierząt. Zatrucie nią może doprowadzić do śmierci. U ludzi może wywołać zawroty i bóle głowy.
  • Lilie - choć piękne, są niebezpieczne dla psów i kotów. Mogą uszkodzić ich nerki, podrażnić żołądek, wywołać wymioty, a nawet śmierć. Szczególnie koty należy chronić przed kontaktem z liliami.

W Gdańsku pojawiły się pisklęta turaków fioletowychTuraki fioletowe urodziły się w gdańskim zoo. Nie przypominają rodziców

Więcej o: