O dodatkowe 500 złotych mogą się starać emeryci, którzy ukończyli 75. rok życia i pobierają zasiłek pielęgnacyjny, a także seniorzy po 65. roku życia, którzy są osobami z niepełnosprawnością. Wypłata dodatkowych pieniędzy jest możliwa za sprawą wprowadzonego przez rząd świadczenia - 500 plus dla seniora.
Emeryci mogą otrzymać nawet o 100 złotych wyższą emeryturę, jeśli złożą wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Jednak nie wszyscy emeryci mogą to zrobić. Seniorzy, którzy mają do tego prawo to osoby które:
Seniorzy, którzy pełnili służbę jako strażacy, strażaczki oraz ratownicy i ratowniczki górskie mogą zwiększyć swoje świadczenie nawet o 200 złotych. Do przyznania dodatku wlicza się wiek emerytalny oraz lata służb. Seniorzy, którzy kwalifikują się do otrzymania dodatkowego świadczenia, powinni złożyć wniosek u powiatowego lub miejskiego komendanta. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dodatkowe pieniądze będą dożywotnio wypłacane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
25 sierpnia ruszyły wypłaty 14. emerytur. W pierwszej transzy świadczenie otrzyma milion 600 tysięcy osób. "Czternastki" są wypłacane automatycznie. Kolejni emeryci otrzymają emeryturę w terminach, w których otrzymują swoje świadczenia długoterminowe: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.
Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma około 7 milionów 700 tysięcy osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 złotych a 4188,44 złotych 14. emerytura będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". "Czternastki" trafią do emerytów i rencistów do 20 września - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.