Dodatek do emerytury po 65. i 75. roku życia może wynieść nawet 500 zł. Jak go otrzymać??

Część emerytów po 65. i 75. roku życia może starać się o dodatek do świadczenia emerytalnego. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dodatkowe 100, 200, a nawet 500 złotych.

O dodatkowe 500 złotych mogą się starać emeryci, którzy ukończyli 75. rok życia i pobierają zasiłek pielęgnacyjny, a także seniorzy po 65. roku życia, którzy są osobami z niepełnosprawnością. Wypłata dodatkowych pieniędzy jest możliwa za sprawą wprowadzonego przez rząd świadczenia - 500 plus dla seniora.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Dodatek do emerytury - ponowne przeliczenie świadczenia. Kto może to zrobić? 

Emeryci mogą otrzymać nawet o 100 złotych wyższą emeryturę, jeśli złożą wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Jednak nie wszyscy emeryci mogą to zrobić. Seniorzy, którzy mają do tego prawo to osoby które:

  • nabyły prawo do emerytury na nowych zasadach (nabyli uprawnienia emerytalne w okresie kwiecień 2022 - marzec 2023);
  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i urodzonym po wspomnianej dacie, którzy pracowali i odkładali składki po przyznaniu emerytury (i także nabyły uprawnienia emerytalne w okresie kwiecień 2022 - marzec 2023).

Emerytka (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura dla urodzonych po 1948 r. ZUS nie weźmie pod uwagę jednego elementu

Dodatek do emerytury. Kto może otrzymać dodatkowe 200 złotych do świadczenia? 

Seniorzy, którzy pełnili służbę jako strażacy, strażaczki oraz ratownicy i ratowniczki górskie mogą zwiększyć swoje świadczenie nawet o 200 złotych. Do przyznania dodatku wlicza się wiek emerytalny oraz lata służb. Seniorzy, którzy kwalifikują się do otrzymania dodatkowego świadczenia, powinni złożyć wniosek u powiatowego lub miejskiego komendanta. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dodatkowe pieniądze będą dożywotnio wypłacane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Seniorzy (zdjęcie ilustracyjne)Zła wiadomość dla seniorów. ZUS może im zawiesić wypłatę świadczenia

Wypłaty 14. emerytury rozpoczęto 25 sierpnia

25 sierpnia ruszyły wypłaty 14. emerytur. W pierwszej transzy świadczenie otrzyma milion 600 tysięcy osób. "Czternastki" są wypłacane automatycznie. Kolejni emeryci otrzymają emeryturę w terminach, w których otrzymują swoje świadczenia długoterminowe: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma około 7 milionów 700 tysięcy osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 złotych a 4188,44 złotych 14. emerytura będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". "Czternastki" trafią do emerytów i rencistów do 20 września - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o: