Zła wiadomość dla seniorów. ZUS zmniejsza limity. Niektórzy mogą stracić świadczenie

ZUS od września zmniejsza limity dorabiania do emerytury. Dla wielu seniorów to może być niemiłe zaskoczenie. W przypadku niektórych osób świadczenie może zostać zawieszone.

Wielu seniorów we wrześniu może przeżyć niemiłe zaskoczenie. Od tego miesiąca ZUS zmniejsza limity dorabiania do emerytury. Niektóre osoby będą mogły się spotkać nawet z całkowitym zawieszeniem świadczenia. Ile wynoszą nowe limity?

Zobacz wideo "Nie można zamknąć własnego ja i mówić, że tylko ja jestem nieszczęśliwa"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Limity dochodowe dla seniorów. Niektóre świadczenia mogą być zawieszone

Rosnąca inflacja, drożyzna w sklepach i konieczność zapewnienia sobie opału na nadchodzącą zimę - to wszystko mobilizuje wielu seniorów do pracy na emeryturze. Świadczenie często nie wystarcza, żeby pokryć wszystkie koszty życia.

Do tej pory wiele osób dorabiało sobie do emerytury, ratując w ten sposób domowy budżet. Teraz ZUS wprowadza nowe limity zarobków. Po ich przekroczeniu seniorzy mogą otrzymać mniejsze świadczenia emerytalne. Poza tym możliwe jest też całkowite zawieszenie wypłaty świadczenia.

Półwysep Westerplatte widziany z kosmosu współcześnie. Zalesiony teren to większa część przedwojennej składnicy, dostępna dla cywilów. Prawy górny róg i basen portowy, to teren wojskowy Po co stworzono polską bazę na Westerplatte

Kiedy ZUS zawiesi emerytury? Nowe limity dla seniorów

Limity dorabiania do emerytury to nic nowego. Obejmują wszystkich seniorów na emeryturach pomostowych i rentach. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet), mogą dorabiać bez ograniczeń.

Limity dorabiania do emerytury ustalane są w zależności od przeciętnej płacy i są korygowane co kilka miesięcy. Od września limit został zmniejszony.

Mniejszy limit dorabiania do emerytury. Ile można dorabiać od września?

Do tej pory zmniejszenie emerytury grozi osobom, które poza pobieraniem świadczenia zarabiają 4364,70 zł brutto miesięcznie. Zawieszenie emerytury zostałoby wprowadzone w przypadku przekroczenia kwoty 8105,80 zł brutto. 

Od 1 września do obniżenia świadczenia dojdzie w przypadku osoby zarabiającej 4309,40 zł brutto miesięcznie. ZUS będzie mógł zawiesić wypłatę świadczenia w przypadku przekroczenia 8003,20 zł. Obniżone limity będą obowiązywać od listopada. 

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne) 200 zł do emerytury. Jak uzyskać świadczenie? Wniosku nie złożysz w ZUS

Osoby pobierające rentę socjalną również będą obowiązywać nowe limity, ale w ich przypadku przekroczenie już pierwszego progu oznacza zwieszenie środków z ZUS.

*********************

Więcej o: