Pierwszy dzień jesieni 2022. Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

Data astronomicznego początku jesieni związana jest z wrześniową równonocą i - w przeciwieństwie do terminu kalendarzowego początku tej pory roku - jest stała. Ale w 2022 r. wyjątkowo oba przypadają jednego dnia.

Pogoda już pod koniec sierpnia zaczęła nas przygotowywać na przyjście jesieni, ale do faktycznego początku tej pory roku - tak astronomicznego, jak i kalendarzowego - zostało jeszcze około trzech tygodni.

Przesilenie jesienne. Co to takiego? Kiedy przypada?

Astronomiczny początek jesieni zwany jest równonocą jesienną lub jesiennym przesileniem. To moment, kiedy Ziemia przekracza taki punkt swojej orbity, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik, a jednocześnie są styczne do powierzchni Ziemi przy jej biegunach. Od tej chwili, przez kolejne pół roku biegun południowy będzie znajdował się bliżej Słońca niż biegun północny. Inaczej mówiąc, bardziej oświetlona promieniami Słońca będzie wtedy południowa półkula Ziemi.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Cynamonem jesień się zaczyna - tosty cynamonowe

Jak wynika z samej nazwy, podczas równonocy jesiennej dzień i noc trwają mniej więcej tyle samo - po 12 godzin. Przesilenie odbywa się zawsze w drugiej połowie września, ale jego data nie jest stała.

W 2022 roku początek astronomicznej jesieni wypada w piątek 23 września. Dzień potrwa wtedy dokładnie 12 godzin i 12 minut. Będzie krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 35 min. i dłuższy od najkrótszego również o 4 godz. 29 min. Astronomiczna jesień zakończy się w momencie przesilenia zimowego 21 grudnia.

Początek kalendarzowej jesieni. Wyjątkowo wypada wtedy, co astronomiczny

Kalendarze początek jesieni ogłaszają co roku tego samego dnia - 23 września. Data kalendarzowego końca tej pory roku zbiegnie się z terminem wspomnianego już przesilenia zimowego, czyli 21 grudnia.

Więcej o: