Rok szkolny 2022/2023. Kiedy wypadają dni wolne? Ile ich będzie? [KALENDARZ]

Wakacje zbliżają się ku końcowi, co oznacza, że lada moment uczniowie wrócą do szkół, by kontynuować naukę w kolejnej klasie. Wielu z nich na pewno już zastanawia się nad tym, jak dużo dni będzie wolnych od szkoły. Przedstawiamy kalendarz na najbliższy rok szkolny.

Mijają już ostatnie dni kolejnych beztroskich wakacji. Uczniowie niebawem wrócą do szkół. Przed kilka dniami Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikował harmonogram na nowy rok szkolny 2022/2023. Kiedy dokładnie wracamy do szkół i kiedy będą dni wolne? 

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Rok szkolny 2022/2023. Kiedy początek roku szkolnego?

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się tradycyjnie 1 września. W tym roku jest to czwartek, dlatego uczniowie właśnie tego dnia po raz pierwszy po wakacjach zasiądą w szkolnych ławkach. Zwykle jeśli 1 września wypada w piątek, sobotę lub niedzielę, uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego jest przenoszona na najbliższy poniedziałek. 

1 września odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego, ale uczniowie nie rozpoczną jeszcze lekcji. Tego dnia odświętnie ubrane dzieci i nastolatkowie gromadzą się na wspólnym apelu, a następnie udają się na krótkie spotkanie z wychowawcą klasy. Dopiero kolejnego dnia odbywają się pierwsze lekcje - w tym roku w piątek 2 września. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rok szkolny 2022/2023. Ile będzie dni wolnych od szkoły? [KALENDARZ]

Choć uczniowie nie rozpoczęli jeszcze oficjalnie nauki, z pewnością już zastanawiają się, kiedy do szkoły nie będą musieli iść. Według harmonogramu na nowy rok szkolny - razem z wakacjami, feriami zimowymi, przerwami świątecznymi, weekendami czy dniami ustawowo wolnymi od pracy i szkoły - uczniów czeka aż 179 dni wolnego. 

Niżej prezentujemy harmonogram dłuższych przerw od nauki:

  • 23 grudnia 2022-1 stycznia 2023 - zimowa przerwa świąteczna;
  • 16 stycznia 2023-26 lutego 2023 - ferie zimowe (podział na województwa);
  • 6-11 kwietnia 2023 - wiosenna przerwa świąteczna;
  • 24 czerwca-31 sierpnia 2023 - wakacje.

Oprócz wymienionych przerw w nauce uczniów czekają też inne dni wolne od szkoły. Mowa o:

  • 1 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
  • 1 maja - Święto Pracy (dniem wolnym prawdopodobnie będzie też 2 maja),
  • 3 maja - Święto Konstytucji 3 maja,
  • 8 czerwca - Boże Ciało.
Więcej o: