Zła wiadomość dla seniorów. ZUS może im zawiesić wypłatę świadczenia

Niektórych seniorów niebawem czeka niemiłe zaskoczenie. Niedawno ZUS poinformował bowiem, że od września zmniejszają się limity dorabiania do emerytury. W przypadku niektórych osób świadczenie może zostać zawieszone.

Emerytury w zestawieniu z wysoką inflacją i rosnącymi cenami nie zawsze są wystarczającym źródłem dochodu, dlatego wiele osób decyduje się, by dorabiać do świadczenia - o ile pozwala im na to zdrowie. Część osób powinno jednak zwrócić uwagę na wysokość tych zarobków. Po przekroczeniu limitu ZUS może zmniejszyć świadczenie, a nawet je zawiesić. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

ZUS zawiesi emerytury niektórym seniorom. ZUS zmniejszy limity dorabiania 

Na początku zaznaczmy, że nie wszystkich seniorów obejmują limity dotyczące dorabiania do emerytury. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet), mogą dorabiać bez ograniczeń. Limitów pilnować muszą natomiast osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę. 

Limity są ustalane w zależności od wysokości przeciętnej płacy i ulegają zmianie co kilka miesięcy. Najbliższa ma obowiązywać od 1 września. Nie jest to jednak dobra wiadomość, bo - jak wynika z informacji opublikowanych przez ZUS - limit te zostanie zmniejszony. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Limity dorabiania do emerytury się zmniejszą. O ile?

Obecnie ze zmniejszeniem emerytury muszą liczyć się osoby, które zarabiają 4364,70 zł brutto miesięcznie, natomiast zawieszone świadczenie zostałoby w przypadku przekroczenia kwoty 8105,80 zł brutto. 

Od 1 września do obniżenia świadczenia dojdzie w przypadku osoby zarabiającej 4309,40 zł brutto miesięcznie. Zawieszenie świadczenia następuje z kolei w przypadku przekroczenia 8003,20 zł. Obniżone limity będą obowiązywać od listopada. 

Osoby pobierające rentę socjalną również będą obowiązywać nowe limity, ale w ich przypadku przekroczenie już pierwszego progu oznacza zwieszenie środków z ZUS.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: