14. emerytura 2022 - kiedy wypłata? Pierwsze świadczenia wpłyną na konta emerytów jeszcze w sierpniu

14. emerytury trafią w tym roku do dziewięciu milionów Polaków. Wypłaty rozpoczną się już pod koniec sierpnia. Kiedy świadczenie wpłynie na konto? Podpowiadamy!

W czwartek 24 sierpnia pierwsi emeryci i renciści otrzymają 14. emeryturę. Jak podkreśliła w Programie Pierwszym Polskiego Radia ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, świadczenie będzie wypłacane w terminie wypłaty emerytur automatycznie. To oznacza, że seniorzy nie muszą wypełniać żadnych wniosków - podkreśliła.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

14. emerytura 2022 - ile wyniesie?

Marlena Maląg przypomniała w "Sygnałach Dnia", że wysokość świadczenia to minimalna emerytura, co po odliczeniu podatku dla wielu świadczeniobiorców wynosi 1 217 złotych.

Jak dodała, przy tak zwanych czternastkach zastosowano mechanizm "złotówka za złotówkę" z uwagi na kryterium dochodowe w wysokości 2 900 złotych brutto. To oznacza, że powyżej tej kwoty, emerytura będzie pomniejszona.

Czternasta emerytura 2022 - kiedy wypłata?

W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W sumie czternastki trafią do dziewięciu milionów osób.

Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

ZUS ostrzega: Uwaga na oszustów oferujących pomoc przy 14. emeryturze

Oszuści proponują płatne usługi, podając się za pracowników zakładu. Sygnałem ostrzegawczym jest oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych. Rzecznik prasowy zakładu Paweł Żebrowski powiedział, że jeżeli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to rozsądne jest powiadomienie policji i najbliższej placówki ZUS. Jak zaznaczył, pracownicy ZUS nie odwiedzają świadczeniobiorców w domach, dlatego seniorzy powinni być bardzo ostrożni.

Więcej o: