Twoje paznokcie są łamliwe i kruche? Te witaminy pomogą je wzmocnić

Kruche i łamliwe paznokcie to problem wielu kobiet i mężczyzn. Przeważnie przyczyną takiego stanu jest nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy, ale także kontakt ze środkami chemicznymi czy niewłaściwa pielęgnacja. Jak poprawić kondycję paznokci?

Paznokcie i zadbane dłonie są wizytówką każdego człowieka. Dlatego też często poszukujemy sposobu na to jak poradzić sobie z łamliwymi, kruchymi, skłonnymi do rozdwajania płytkami paznokciowymi. Przeważnie problem tkwi w nas samych i naszych przyzwyczajeniach. Słaba kondycja paznokci jest bowiem najczęściej efektem zaniedbań pielęgnacyjnych i nieodpowiednich nawyków żywieniowych. 

Słabe paznokcie? Zadbaj by nie miały kontaktu z szkodliwymi substancjami?

Twoje paznokcie łamią się i kruszą przy najlżejszym dotknięciu? Gdzie popełniasz błąd w ich pielęgnacji? Czy starasz się je ochronić przed działaniem drażniących substancji? Często problemy z płytką paznokciową związane są z wystawieniem jej na działanie czynników osłabiających naturalną strukturę. Jeśli paznokcie mają częsty kontakt np. ze środkami czyszczącymi, płynami do naczyń etc. może to wpływać na fakt, że są bardziej łamliwe. Podobny efekt uzyskamy jeśli często poddajemy je zabiegom typu manicure hybrydowy. Intensywna stylizacja osłabia płytkę, w wyniku czego jest ona bardzo krucha. 

Zobacz wideo Paznokcie w kolorze wina i złota krok po kroku

Chcesz wzmocnić paznokcie? Postaw na odpowiednią dietę bogatą w witaminy 

Wzmocnienie paznokci może przebiegać dwutorowo. Po pierwsze działamy od zewnątrz, bezpośrednio na paznokcie, stosując odżywki lub np. olej rycynowy. Z drugiej strony ważne jest też działanie "od środka", tj. zadbanie o odpowiednią dietę i podaż witamin i minerałów. Dla silnych i zdrowych paznokci znaczenie ma przede wszystkim:

  • witamina A, czyli retinol znajduje się przede wszystkim w tranie, ale również podrobach, marchwi, szpinaku. Niedobór tej substancji jest odpowiedzialny za kruchość i łamliwość paznokci. Co ważne jej zbyt mała ilość negatywnie wpływa na cały organizm, skutkując brakiem apetytu, problemami ze wzrokiem, podrażnieniem skóry;
  • witamina B7, czyli biotyna. O substancji tej głośno jest w kontekście wpływu na kondycję włosów, ale ma ona również znaczenie dla zdrowego wyglądu paznokci. Znajdziemy ją głównie w mleku, jajach, orzechach, warzywach. Dzięki niej nasze włosy, skóra i paznokcie mają zdrowy wygląd, nie łamią się, nie kruszą etc.;
  • witamina E jest niezwykle ważna dla prawidłowego procesu odżywienia komórek - jeśli jej zabraknie, tkanki nie otrzymają odpowiedniej ilości składników odżywczych, a to w przypadku paznokci oznacza ich osłabienie i łamliwość. Bogatym źródłem witaminy E są m.in. oleje roślinne, migdały, orzechy, morele czy pomidory. 

Zobacz też: Konturowanie paznokci. Genialny trik, który je optycznie wydłuży i wysmukli palce

Więcej o: