Kiedy sadzić hortensję? Nie przegap tego terminu, a z pewnością będzie dobrze rosła!

Hortensje to jedne z najbardziej dekoracyjnych krzewów w naszych ogrodach. Aby cieszyć się pięknymi, bujnie kwitnącymi roślinami, warto wiedzieć, kiedy jest najlepszy czas na ich sadzenie. Pospiesz się - zostało niewiele czasu!

Hortensje są lubiane zarówno przez amatorów jak i profesjonalnych ogrodników. Zawdzięczają to wyjątkowo pięknemu ukwieceniu, które potrafi utrzymywać się na roślinie przez wiele tygodni. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja, aby cieszyć się naprawdę zjawiskowym widokiem. Hortensje nie należą do bardzo wymagających roślin, jednak warto znać kilka podstawowych zasad, które nie tylko ułatwią dbanie o nasze okazy, ale też sprawią, że będą one wyjątkowo dorodne. 

Nawóz z drożdży do roślin w domu i ogrodzie. Dzięki nim będą rosły bujnieSekret bujnych kwiatów? Nawóz z drożdży! Jest banalnie prosty i tani

Co musisz wiedzieć o sadzeniu hortensji? Termin i stanowisko mają kluczowe znaczenie!

Aby w kolejnym sezonie cieszyć się pięknymi i zdrowymi krzewami hortensji należy przede wszystkim przestrzegać kilku kwestii związanych z prawidłowym sadzeniem. Najlepszym czasem na to, aby umieścić sadzonki w glebie, jest początek września. Dlaczego? W ten sposób rośliny zdążą się ukorzenić przed pierwszymi przymrozkami, a to daje im większą szansę na bezproblemowy rozwój w kolejnym sezonie. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba ich zabezpieczyć przed zimą. Nowe krzewy najlepiej obsypać korą, aby ich korzenie nie uległy przemarznięciu. Część nad ziemią natomiast można okryć specjalną, białą włókniną do zabezpieczania roślin. 

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Dla prawidłowego rozwoju hortensji ważne jest też to, jakie stanowisko dla niej wybierzemy. Najlepsze są te półcieniste, gdyż nadmiar słońca sprzyja więdnięciu i przypalaniu liści. Gleba powinna mieć odczyn kwasowy - hortensje należą do roślin, które lubią kwaśne gleby (niektóre gatunki w zależności od poziomu kwasowości mają odmienne kolory kwiatów). 

Pielęgnacja hortensji. O tym warto pamiętać

Pielęgnacja hortensji nie jest trudna, jednak wymaga systematyczności. Przede wszystkim młode krzewy wymagają regularnego, obfitego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. Aby zachowały dobrą kondycję, należy je również nawozić specjalną mieszanką przeznaczoną dla hortensji. Jeśli chcemy "pobawić" się kolorami hortensji możemy spróbować domowym sposobem nieco zmienić odczyn gleby - dodając fusy kawowe możemy ją zakwasić, a z kolei mieszając skorupki jajek - sprawić że podniesie się poziom wapnia. W pierwszym przypadku kolor kwiatów powinien stać się bardziej niebiesko-fioletowy, a w drugim - różowy. 

Kiedy sadzić piwonie i jak to robić? Dzięki tym poradom będą pięknie kwitłyJak i kiedy sadzić piwonie? Dzięki tym radom rośliny będą pięknie kwitły

Hortensje należy również systematycznie przycinać. Bez względu na odmianę, po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany. Hortensjom bukietowym pędy przycinamy o 2/3, z kolei ogrodowe tniemy nieco oszczędniej. 

Zobacz też: Kiedy przycinać tuje, by rosły zdrowo? Zapoznaj się z tymi terminami. Jeden z nich właśnie się zbliża!

Więcej o: