Gdzie na grzyby we wrześniu 2022? Gdzie jest ich najwięcej? Przed nami szczyt sezonu [MAPA]

Na wrzesień przypada pełnia sezonu grzybowego. Dodatkowo aktualnie panujące warunki atmosferyczne zwiększyły szansę na ich obecność. Szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników zbierania. Jakie gatunki można znaleźć we wrześniu?

Choć sezon na grzyby 2022 już dawno się rozpoczął, to na wrzesień przypada jego szczyt. Marek Snowarski autor atlasu grzybów przekazał na stronie grzyby.pl, że zgodnie z prognozami jesień pod względem grzybobrania będzie "obiecująca".

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Grzybobranie 2022. Grzyby we wrześniu. Pojawią się opieńki

W ostatnie dni sierpnia można napotkać kurki i koźlarze. Z kolei we wrześniu najokazalsze robią się: borowiki, podgrzybki, maślaki i kanie. Można także liczyć na opieńki, które są często mylone z maślanką wiązkową. 

Spożycie maślanki wiązkowej nie powoduje długotrwałych uszczerbków na zdrowiu, ale dolegliwości mogą być dość uciążliwe - do najczęściej występujących zalicza się bóle brzucha, mdłości, wymioty, biegunkę i wzdęcia.

Obecnie najwięcej grzybów można znaleźć w południowej części Małopolski, Podkarpacia, a także w centralnej części Polski. 

Grzyby 2022. Prognoza na wrzesień 

Marek Snowarski poinformował, że w ciągu tygodnia lub dwóch można spodziewać się wysypu w znacznej części kraju. Sprzyjają ku temu warunki atmosferyczne.

"W przeciągu tygodnia-dwóch można oczekiwać wysypu na znacznej części kraju, głównie w południowo-zachodniej Polsce ("wszystkie Śląski", licząc w tym opolski i cieszyński, Małopolska), a także lokalnie na Pomorzu. Letni wysyp na wschodzie woj. lubelskiego być może się rozwinie bardziej" - czytamy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: