Pięć tysięcy złotych mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku? Absurdalny przepis. O co chodzi?

5 tysięcy złotych kary za spacer z dzieckiem po chodniku? Choć brzmi to absurdalnie, to właśnie taką wykładnię możemy znaleźć w Kodeksie wykroczeń. Jak to możliwe i o co w ogóle chodzi? Wyjaśniamy.

"Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany" - brzmi przepis z art. 89 Kodeksu wykroczeń. 

Zobacz wideo Czy rodzice mogą dostać mandat za spacer z dzieckiem? Adwokat odpowiada

5 tysięcy kary za spacer z dzieckiem po chodniku? TK: Przepis jest zgodny z poprawną legislacją

O absurdalnie brzmiącym przepisie przypomniała sprawa z 2019 roku. Wówczas przed Sąd Rejonowy w Sokółce trafił wniosek o ukaranie dwóch kobiet, które obwiniano o pozwolenie dzieciom poniżej 7. roku życia na poruszanie się drogą wiejską. 

Sąd uznał wówczas, że za drogę uznaje się nie tylko jezdnię, ale również chodnik. Zgodnie z przepisami bowiem zalicza się on do drogi podobnie jak:  pobocze, droga dla pieszych, droga dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych.

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura - kiedy wypłata? Pierwsze wypłaty jeszcze w sierpniu

"Stąd wynika wprost również zakaz przebywania dziecka do lat siedmiu w samochodzie, tramwaju, pociągu, autobusie, wózku dla dzieci, furmance, rowerze i jakimkolwiek innym pojeździe" - wyjaśniał sąd. Jednocześnie zauważono, że taka wykładnia prawa może prowadzić do absurdalnych wniosków, a mianowicie, że ukarać należałoby każdą osobę, która porusza się z dziećmi po drogach publicznych. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Adam Jasiński, prawnik, który specjalizuje się w prawie drogowym, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" tłumaczył, że z redakcyjnego punktu widzenia art. 89 k.w. jest źle sformułowany. Jego brzmienie wskazuje na to, że małoletni do lat 7 w ogóle nie może przebywać na drodze publicznej ani torowisku, nawet wtedy, gdy pozostaje pod opieką rodzica. Według niego na końcu przepisu brakuje frazy "bez opieki". 

Trik z folią aluminiową na włosyPrzetrzyj włosy folią aluminiową, a nie pożałujesz. Ten trik pomoże ci je ujarzmić

Czy naprawdę można dostać mandat za spacer z dzieckiem po chodniku? Prawnik wyjaśnia

Opinię prawnika podziela adwokat Łukasz Skiba. - Chociaż literalne brzmienie art. 89 ustawy Kodeksu Wykroczeń sugeruje, że za spacer z dzieckiem można zostać ukaranym grzywną, to taka wykładnia byłaby błędna. Treści tego przepisu nie można interpretować w oderwaniu od innych, zwłaszcza z ustawy prawo o ruchu drogowym - tłumaczył w rozmowie z portalem eDziecko.pl adwokat Łukasz Skiba z Kancelarii Adwokackiej Łukasz Skiba. 

- Mandat można otrzymać tylko wtedy, jeżeli rodzic lub inny opiekun pozostawi na drodze dziecko poniżej 7 roku życia bez opieki - podreślił. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: