Grzyby. Gdzie najwięcej grzybów we wrześniu? Jakie grzyby są już w lasach? [MAPA]

Wrzesień to idealny czas na zbieranie grzybów. Letnie susze już się skończyły, a wilgotne i zimne noce sprzyjają występowaniu dorodnych grzybów w lasach. Jakie grzyby pojawiają się we wrześniu? Gdzie szukać grzybów?

Wrzesień sprzyja zbiorom grzybów. W lasach można jeszcze spotkać skupiska letnich okazów, ale pojawiają się również jesienne grzyby. Na początku miesiąca możemy spotkać zupełnie inne gatunki niż pod koniec miesiąca. Gdzie jest ich najwięcej?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Grzyby. Jakie grzyby są we wrześniu?

Na początku września w lasach można znaleźć kurki i pieczarki białe. Jeszcze można spotkać koźlarze, czubajki, rydze, borowiki czy osiki. Pojawi się również więcej maślaków i podgrzybków. We wrześniu po raz pierwszy można zbierać gąski zielonki, dzwońce, sarniaki czy opieńki. Podczas jesiennych miesięcy występują też boczniaki, które tolerują nawet delikatne przymrozki. Jeśli wybieramy się na grzybobranie, należy wziąć ze sobą koszyk, aby grzyby się nie spociły. Przydatne są również kij do odsuwania trawy oraz nożyk, aby odciąć znalezione okazy. Warto zabrać ze sobą również atlas grzybów, aby upewnić się, jakie okazy znajdują się w lesie.

Grzyby. Gdzie jest najwięcej grzybów we wrześniu?

Największy urodzaj grzybów występuje obecnie w centralnej oraz północnej Polsce. Dzięki zapowiadanym opadom powinny jednak występować w całym kraju. Najwięcej grzybów rośnie teraz w pasie od północnej części kraju po południową stronę. Szczególnie w województwach: pomorskim, łódzkim i małopolskim. Mapa grzybów, która jest dostępna na portalu grzyby.pl, pokazuje, że wiele okazów pojawia się na zachodzie Polski, jednak będzie ich tam nieco mniej. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega też przed możliwymi pomyłkami podczas zbierania grzybów.

Grzyby. Kiedy jest najwięcej grzybów?

Dzięki dokładnemu kalendarzowi grzybów można dokładnie zaplanować swoje grzybobranie. Szczególnie wtedy, gdy lubimy konkretne rodzaje grzybów.

  • Borowiki  możemy znaleźć od lipca do października (najwięcej we wrześniu i październiku),
  • Podgrzybki możemy znaleźć od czerwca do listopada (najwięcej we wrześniu i październiku),
  • Maślaki możemy znaleźć od czerwca do października (najwięcej we wrześniu),
  • Gąski możemy znaleźć od lipca do listopada (najwięcej w październiku i listopadzie),
  • Kurki możemy znaleźć od czerwca do listopada (najwięcej w sierpniu, wrześniu i październiku),
  • Koźlarze możemy znaleźć od lipca do października (najwięcej w sierpniu i wrześniu),
  • Kanie możemy znaleźć od czerwca do listopada (najwięcej we wrześniu i październiku),
  • Rydze możemy znaleźć od sierpnia do listopada (najwięcej w październiku i listopadzie),
  • Opieńki możemy znaleźć od września do listopada (najwięcej w październiku).
Więcej o: