Kiedy sadzić tulipany jesienią? Przygotuj się, zostało niewiele czasu!

Sadzenie tulipanów to proces od którego w znacznym stopniu zależy powodzenie całej uprawy. Jeśli będziemy przestrzegać terminu, a także zasad umieszczania cebulek w ziemi, wówczas możemy mieć pewność, że wiosną zachwycą nas one swoimi kwiatami. Co musisz wiedzieć zabierając się do sadzenia tulipanów?

Tulipany to jedne z najwcześniej pojawiających się wiosną kwiatów w ogrodzie. Mnogość odmian sprawia, że tworzą one kolorowe kobierce, które zachwycają swoją różnorodnością. Tulipany to rośliny cebulowe, które mogą cieszyć nas swoim wyjątkowo urokliwym wyglądem przez kilka lat. Wszystko to jednak będzie możliwe tylko wówczas, gdy rośliny zostaną posadzone w odpowiedni sposób. Jakich zasad trzeba przestrzegać, jeśli chcemy posiadać piękną, tulipanową rabatkę?

Jak pielęgnować budleję?Motyli krzew, czyli budleja. Kiedy sadzić i jak uprawiać, by była bujna?

Kiedy sadzimy tulipany? O czym warto pamiętać?

Tulipany to wdzięczne, wiosenne kwiaty, których pielęgnacja nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów. Najważniejszy wpływ na to, w jakim stanie wiosną będą nasze tulipany, ma to, czy zostaną we właściwym momencie i w poprawny sposób zasadzone. Najodpowiedniejszym terminem na sadzenie tulipanów jest przełom września i października. Jest to ważne z punktu widzenia pierwszych jesiennych przymrozków - zanim do nich dojdzie, cebulki powinny już przebywać w ziemi około 6 tygodni, wówczas ryzyko, że ulegną przemarznięciu, jest znacznie mniejsze. 

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Cebulki tulipanów powinny zostać przed posadzeniem opryskane środkiem przeciwgrzybiczym - to zabezpieczy je przed groźnymi chorobami. Stanowisko, jakie wybieramy do sadzenia powinno być słoneczne, a ziemia posiadać odczyn lekko kwaśny. Pamiętajmy, że gleba nie może być zbytnio namoczona, bo grozi to gniciem świeżo włożonych cebul. 

Eustoma w ogrodzieEustoma w doniczce. Jak pielęgnować roślinę? Poznaj proste wskazówki

Sadzenie tulipanów - podstawowe zasady

Przygotowanie cebul i wybór odpowiedniego stanowiska to część sukcesu. Kolejną kwestią jest odpowiednie sadzenie tulipanów. Aby cebulki mogły się swobodnie rozwijać, a jednocześnie byśmy wiosną mogli cieszyć oko "dywanem tulipanów" należy zachowywać odpowiednią odległość między nimi. Optymalne jest pozostawianie 10 cm wolnej przestrzeni pomiędzy sadzonkami. Niezwykle istotne jest też to, na jakiej głębokości umieszczamy cebulkę - powinna ona wynosić około 10-13 cm. Pamiętajmy, by kierować szpiczastą część do dołu. 

Zobacz też: Jak i kiedy sadzić truskawki, żeby zebrać najlepsze plony? W tym okresie wyrosną bujne i zdrowe

Więcej o: