Jak dbać o storczyki, żeby rosły i pięknie kwitły? Wystarczy, że podlejesz kwiaty tym produktem

Storczyki to niezwykle dekoracyjne rośliny, które wpisują się praktycznie w każde wnętrze. Jednak ich upawa wielu osobom nastręcza nie lada problemów. Co zrobić, aby storczyki były zawsze bujne i zdrowe? Oto sprawdzone sposoby.

Storczyki, inaczej nazywane orchideami, to rośliny, które mają rzeszę fanów. Popularność zawdzięczają nadzwyczaj dekoracyjnym kwitom, które występują niemalże w każdym kolorze. Storczyki są roślinami o pochodzeniu egzotycznym, dlatego ich uprawa wymaga znajomości ich potrzeb, a także stworzenia odpowiednich warunków. Często mimo starań storczyki marnieją i tracą swoje kwiaty. Jak temu zapobiec?

Słoneczniki w ogrodzieJak uprawiać słoneczniki w ogrodzie? "Kwiaty lata" kwitną aż do jesieni

Te sprawdzone sposoby pomogą utrzymać kondycję storczyków?

Zdarzyło ci się, że storczyk przyniesiony do domu już po kilku dniach nie wyglądał tak atrakcyjnie jak w momencie zakupu? Storczyki to rośliny dość wymagające, których utrzymanie w dobrym stanie wymaga nieco umiejętności. Warto się jednak poświęcić, gdyż odwdzięczą się naprawdę wyjątkowym wyglądem. Co ciekawe istnieje kilka domowych tricków, dzięki którym pielęgnacja orchidei przyniesie naprawdę spektakularne efekty.

Pierwszym z nich jest podlewanie wywarem z czosnku. Ta odżywcza mieszanka sprawi, że kwiaty będą odpowiednio zasilone i odporne na różnego rodzaju choroby. Aby przygotować taki nawóz, należy zagotować litr wody, a następnie wcisnąć do niego 3 ząbki czosnku. Mieszanina powinna odstać dobę i w tym momencie jest gotowa do użycia. 

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

O czym pamiętać przy uprawie storczyków?

Niestety często za słabą kondycję storczyków jesteśmy odpowiedzialni my sami. Nie zapewniając odpowiednich warunków do wzrostu, nie mamy co oczekiwać, że orchidea będzie wyglądać zjawiskowo. Częstym błędem jest np. przesadzanie storczyka po przyniesieniu do domu do zwykłej ziemi kwiatowej. Storczyki ze względu na właściwości swoich korzeni wymagają zastosowania specjalnej mieszanki, która nie jest droga - koszt to zaledwie kilka złotych, a efekt uprawy może być zdecydowanie lepszy.

Ważne jest też naczynie, w którym hodujemy nasz okaz. Najlepiej sprawdza się w pełni transparentna donica, dzięki której jesteśmy w stanie kontrolować na bieżąco stan korzeni storczyka - jeśli są one zielone i jędrne oznacza to, że wszystko jest w porządku. Jeśli korzenie zaczynają przysychać lub brązowieć, oznacza to, że popełniamy błędy w pielęgnacji i nasz storczyk może nie przetrwać, jeśli natychmiast ich nie naprawimy. 

Pielęgnacja wrzosów w doniczceJak pielęgnować wrzosy w doniczce? Jeden trik na bujne i piękne kwiaty

Ważne jest także stanowisko dla storczyka. Powinno być ono jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. Istotne jest także to, aby nie znajdowało się ono na przeciągu. Częste przenoszenie doniczki również nie służy orchideom, dlatego przemyślmy dobrze miejsce, w którym chcemy ją ustawić. 

Zobacz też: Nawóz jesienny do trawy przygotujesz za grosze! Wystarczy, że użyjesz tych 4 składników

Więcej o: