Imieniny dzisiaj - 23 sierpnia 2022. Jakie święto dziś wypada? [KALENDARZ]

Jakie imieniny wypadają 23 sierpnia? Czy tego dnia obchodzone jest jakieś święto? Dawniej w tym dniu uroczystości obchodzili m.in. starożytni Rzymianie. Współcześnie 23 sierpnia w Ukrainie wypada natomiast Dzień Flagi.

23 sierpnia wypada w 2022 roku we wtorek. Koniec sierpnia kojarzy się uczniom z powrotem do szkoły i kompletowaniem wyprawki. Tego dnia wypadają także święta, które nie są ujęte w oficjalnych wykazach świąt państwowych czy kościelnych. 23 sierpnia warto pamiętać też o osobach, które obchodzą imieniny.

Zobacz wideo Placki z cukinii

Imieniny dzisiaj - 23 sierpnia 2022 roku. Jakim osobom złożyć życzenia imieninowe?

23 sierpnia imieniny świętują Filip, Laurenty, Brygida i Róża. Poza nimi świętują także Apolinary, Benicjusz, Cyriak, Feliksa, Flawia, Flawian, Ireneusz, Jakub, Kalinik, Klaudiusz, Leoncja, Lubomira, Maksym, Piotra, Sulirad, Sydonia, Teonilla, Walerian, Wiktor, Zacheusz i Żelisław.

Jakie święto dziś wypada?

PublikujUkraina Dzień Flagi. Kalendarz świąt wskazuje natomiast, że 23 sierpnia obchodzony jest:

  • Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu - święto to znane jest także jako Międzynarodowy Dzień Czarnej Wstążki;
  • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu - święto ustanowione przez UNESCO w 1998 roku upamiętnia wydarzenia z 1791 roku, a dokładniej powstanie niewolników w kolonii Saint-Domingue (Haiti) należącej do Francji. 

Dawniej, w starożytnym Rzymie, 23 sierpnia obchodzone były Vulcanalia - uroczystości ku czci boga Wulkana. Zgodnie z tradycją rozpalane były ogromne ogniska, do których wrzucano wyłowione ryby. 

23 sierpnia - co się wydarzyło?

  • W 1906 założono pierwszy na terenie dzisiejszej polski klub piłkarski - był to 06 Zalenze (Niemcy).
  • Tego dnia w 1914 roku Japonia wypowiedziała Niemcom wojnę w ramach I wojny światowej.
  • W 1941 roku natomiast zaczął się atak Niemców na ZSRR - rozpoczął się on oficjalnie od bitwy o Kijów.
  • W 1989 roku w proteście przeciwko sytuacji w ZSRR, około dwa miliony obywateli krajów nadbałtyckich utworzyło żywy łańcuch. Ludzie, trzymający się za ręce, utworzyli linię o długości ponad 600 km.
  • W 2006 roku po ośmiu latach niewoli z domu porywacza uciekła 18-letnia Austriaczka Natascha Kampusch.
Więcej o: