Kiedy przycinać lawendę? To ostatni moment, by zadbać o swoje rośliny

Lawenda to roślina, która nie tylko jest wspaniałą ozdobą ogrodów, tarasów, balkonów czy mieszkań. Jej wszechstronne zastosowanie znane jest nie od dziś. Jak zadbać o swoje rośliny, aby były bujne i zdrowe? Trzeba pamiętać o ich przycinaniu - wykonane we właściwym terminie zagwarantuje właściwy wzrost rośliny.

Lawenda to roślina należąca do rodziny jasnowatych. Obecnie znamy jej 41 gatunków. Pielęgnacja lawendy nie jest bardzo wymagająca czy trudna, niemniej jednak, aby uzyskać oczekiwane efekty warto znać kilka zasad i przestrzegać terminów. To zagwarantuje nam, że roślina będzie cieszyć nas pięknym wzrostem. Kiedy przycinać lawendę, aby rozkrzewiała się i obficie kwitła?

nawóz z pokrzywyNawóz z pokrzywy. Wzmacnia i przyspiesza wzrost roślin. Jak go zrobić?

Lawenda. Co musisz wiedzieć o jej pielęgnacji?

Lawenda to jedna z najwdzięczniejszych roślin w domowych ogrodach, ale także nadających się do uprawy w pojemnikach. Oprócz jej walorów estetycznych ważne jest także to, że roślina posiada właściwości lecznicze - stosowana jest w ziołoterapii i aromaterapii. Suszone kwiaty lawendy można wykorzystywać jako zabezpieczenie przed molami - wystarczy umieścić woreczki wypełnione suszem w szafach. 

Zobacz wideo Jak zrobić samemu lawendowe mydełka?

Aby cieszyć się pięknymi roślinami, które będą długo i obficie kwitły należy przestrzegać kilku prostych reguł. Lawenda co do zasady nie jest trudna w uprawie, jednak pewne wymagania posiada, a spełnienie ich sprawi, że roślina będzie wzrastać i rozkrzewiać się w imponujący sposób. 

  1. Stanowisko dla lawendy powinno być ciepłe i dobrze nasłonecznione. 
  2. Lawenda nie znosi zastoju wody, dlatego należy bardzo dobrze przygotować warstwę drenażu, zwłaszcza jeśli uprawiamy ją w pojemniku.
  3. Donica dla lawendy powinna być dość szeroka, gdyż roślina wykształca dość dużych rozmiarów system korzeniowy.

Przycinanie to ważny rytuał dla lawendy

Przycinanie w przypadku lawendy jest niezwykle istotne. Dzięki niemu nie tylko pozbywamy się uschniętych gałązek, ale przede wszystkim pobudzamy roślinę do wypuszczania świeżych pędów. Lawendę należy przycinać dwa razy w roku:

  1. na wiosnę przycinamy krzewy po to by usunąć zdrewniałe i uschnięte gałązki i odpowiednio uformować roślinę
  2. latem (w lipcu, sierpniu) usuwamy przekwitnięte kwiatostany celem pobudzenia rośliny do ponownego kwitnienia.

Nawóz do tui (zdj. ilustracyjne)Najlepszy nawóz do tui? Zazwyczaj wylewasz go do zlewu

Warto pamiętać o tym by cięcie wykonać najpóźniej na początku września - w innym wypadku wczesne przymrozki mogą uszkodzić roślinę. Wybieramy wówczas ciepły, bezdeszczowy dzień. 

Zobacz też: Lawenda - pomaga nie tylko w zasypianiu, Jak przygotować i stosować relaksujący napar

Więcej o: