Prosty sposób na gęste i zielone tuje? Domowy nawóz. Nie wydasz na niego nawet złotówki

Gęste i zdrowe rośliny to marzenie każdego ogrodnika. Jak sprawić, że popularne w ogrodach tuje będą bujne i gęste, a przy tym zdrowe? Sięgnij po dostępne w domu produkty, dzięki którym przygotujesz odżywczy nawóz i nie wydasz przy tym ani złotówki.

Tuje to jedne z częściej spotykanych roślin w naszych przydomowych ogrodach, ale nie tylko. Swoją popularność zawdzięczają stosunkowo niewielkim wymaganiom glebowym, a także sporym rocznym przyrostom. Żywotniki wykorzystywane są bowiem przede wszystkim jako rośliny osłonowe - do tworzenia żywopłotów, szpalerów itp. Zielone przez cały rok cieszą oko każdego ogrodnika. Co zrobić, aby tuje były bujne i gęste? Wystarczy kilka prostych tricków, by poprawić kondycję tych roślin.

Nawozisz tuje? Pamiętaj, że musisz dobrać preparat do pory roku!

Nawet początkujący ogrodnicy zdają sobie sprawę, że aby rośliny ładnie wyglądały muszą być odpowiednio odżywione. W tym celu stosuje się różnego rodzaju nawozy. Nie inaczej jest w przypadku tuj. Jednak, aby uzyskać dobre efekty uprawy należy stosować się ściśle do zasad nawożenia. Do tui stosujemy bowiem dwa rodzaje nawozu:

  • nawozy azotowe - stosujemy wiosną i początkiem lata, aby pobudzić roślinę do wzrostu
  • nawozy fosforowe i potasowe - te zostawiamy na jesień, a dzięki ich działaniu nasze okazy będą zabezpieczone przed zimowymi mrozami.
Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Nawozy mineralne to jednak nie jedyne substancje, które warto wykorzystać w uprawie żywotników. Równie dobre efekty daje zastosowanie mieszanek organicznych, które można przygotować samodzielnie w domu. 

Nazwóz do tuj, który przygotujesz w domu. Zobacz jakie to proste!

Chcesz, aby twoje rośliny zawsze wyglądały zdrowo i były gęste? Wykorzystaj do nawożenia wodę, w której gotujesz warzywa, np. ziemniaki czy kalafior. Woda nie może zostać osolona, ani nie powinny znaleźć się w niej inne przyprawy. Taki "nawóz" zawiera mnóstwo substancji odżywczych, które wesprą rozwój tui. Doskonale sprawdzi się także domowy nawóz na bazie drożdży. Wystarczy kostkę świeżych drożdży rozpuścić w mleku a następnie zmieszać z wodą i podlać krzewy. 

Nie należy zapominać także o doskonałych właściwościach fusów po kawie. Można je stosować nie tylko do roślin domowych, ale również w ogrodzie. Rozsypane pod tujami fusy świetnie zakwaszą glebę.

Z kolei jeśli w twoim ogrodzie rozpanoszyły się pokrzywy to nie pozbywaj się ich tak od razu. Ścięte rośliny wrzuć do wiadra, zalej wodą i odstaw pod przykryciem na kilka tygodni. Kiedy mikstura przestanie wytwarzać pianę będzie to znak, że jest gotowa i można zacząć podlewać rośliny. Uprzednio jednak należy mieszankę połączyć z wodą w proporcji 1:10.

Chcesz mieć piękne tuje? Nie zapomnij o cięciu!

Nawożenie to nie jedyny zabieg, który odpowiada za stan naszych roślin. Jeśli chcemy, aby żywotniki były w dobrej kondycji, a także by równomiernie gęstniały, należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Pominięcie tego zabiegu sprawi, że roślina nie uzyska odpowiedniego kształtu. Przycinanie najlepiej wykonać wiosną lub latem - najpóźniej do połowy sierpnia. 

Zobacz też: Lawenda w doniczce. Dodaj naturalny składnik do ziemi, a będzie pięknie i bujnie rosła

Więcej o: