Kim jest Aleksandr Dugin? Daria Dugina, córka ideologa Kremla, zginęła w sobotę w eksplozji

W nocy z soboty na niedzielę córka głównego ideologa Kremla, Aleksandra Dugina, zginęła w eksplozji samochodu pod Moskwą. Nazywany ''mózgiem Putina'' Dugin uznawany jest za jednego z głównych doradców rosyjskiego prezydenta. Co jeszcze wiadomo na jego temat?

W sobotę 20 sierpnia, ok. godziny 21:30 czasu lokalnego, pod Moskwą doszło do wybuchu samochodu. Pojazd prowadziła Daria Dugina, 29-letnia córka Aleksandra Dugina, głównego ideologa Kremla. Mężczyzna nazywany jest "mózgiem Putina". Co jeszcze wiadomo na jego temat?

Zobacz wideo To nie propaganda Kremla wyprała Rosjanom mózgi. Sami wypierają fakt inwazji na Ukrainę

Kim jest Aleksandr Dugin?

Aleksandr Dugin urodził się w 1962 roku w Moskwie. Jego ojciec był oficerem GRU, matka lekarką. W 1979 roku Dugin wstąpił do Moskiewskiego Instytutu Lotnictwa, jednak na początku lat 80. został z niego wydalony za kontakty z grupami powiązanymi z nazizmem i okultyzmem. Samodzielnie czytając i tłumacząc teoretyków skrajnej prawicy, nauczył się mówić po włosku, niemiecku, francusku, angielsku i hiszpańsku. Sam pisał także własne eseje. 

Zanim zaangażował się w politykę, Dugin pracował jako dziennikarz. W 1988 roku na krótko dołączył do grupy Pamjat, ultranacjonalistycznej organizacji deklarującej chęć zachowania kultury rosyjskiej. Głównym jej twierdzeniem było jednak utrzymywanie, że "głównym źródłem nieszczęść narodu rosyjskiego" jest tzw. spisek syjono-masoński.  Na początku lat 90. przyłączył się do Narodowej Partii Bolszewickiej, w której następnie pozostawał przez sześć lat.

W 1997 roku Dugin opublikował "Podstawy geopolityki", książka została wykorzystana jako podręcznik w Akademii Sztabu Generalnego rosyjskiego wojska i sprawiła, że Duginem zainteresowali się wpływowi rosyjscy politycy. W 2001 roku założył Partię Eurazji, a cztery lata później Euroazjatycki Związek Młodzieży Rosji.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja. Córka Aleksandra Dugina, głównego ideologa Kremla, nie żyje. Daria Dugina zginęła w eksplozji samochodu pod MoskwąDaria Dugina, córka ideologa Kremla, "mózgu Putina", zginęła w eksplozji

Daria Dugina nie żyje. Córka kremlowskiego ideologa zginęła pod Moskwą

Aleksander Dugin głosi ideologię "euroazjatyzmu". Dąży ona do stworzenia imperium poprzez przyłączenie do Rosji dawnych republik radzieckich. Władze Stanów Zjednoczonych uznały Dugina za jednego z winnych agresji Rosji przeciwko Ukrainie i objęły go sankcjami.

Nazywany ''mózgiem Putina'' Dugin uznawany jest za jednego z głównych doradców rosyjskiego prezydenta. Kremlowski ideolog od lat mówił o zniszczeniu Ukrainy, którą przedstawiał w swojej koncepcji ideologicznej jako anty-Rosję. Jak twierdził, Moskwa powinna zacząć budowę "imperium euroazjatyckiego od Dublina po Władywostok'', rozpoczynając właśnie od zajęcia Ukrainy. Następnie do Rosji powinno się przyłączyć wszystkie byłe republiki radzieckie oraz państwa byłego bloku socjalistycznego. W ten sposób, według Dugina, Rosja miałaby stać się alternatywą dla chylącego się ku upadkowi Zachodowi. Ponadto według jego słów, Polska jest fikcyjnym państwem finansowanym przez USA. 

W eksplozji samochodu pod Moskwą zginęła Daria Dugina, córka ultraradykalnego ideologa Władimira PutinaRosja potwierdza: Zginęła Daria Dugina. Ukraina odcina się od eksplozji

Więcej o: