Paryż. Pies zaraził się małpią ospą od właścicieli. To pierwszy taki przypadek na świecie

Pies zaraził się małpią ospą od swoich właścicieli. Jest to pierwszy przypadek, gdy zwierzę zaraziło się tą chorobą od człowieka. Do tej pory zanotowano 35 tys. przypadków zachorowań w 92 krajach.

W Paryżu pies zaraził się małpią ospą od ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że jest to pierwszy taki przypadek na świecie. Jednocześnie zwraca uwagę na konieczną izolację w razie choroby. Zdecydowano również, że choroba "stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym" - przekazał dyrektor Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ofiary bomb atomowych. Te nagrania były tajne do lat 70-tych

Paryż. Pies zaraził się małpią ospą od swoich właścicieli

Mieszkańcy Paryża zauważyli symptomy choroby u swojego charta dokładnie 12 dni po stwierdzeniu choroby u siebie. Para zachorowała na małpią ospę jednocześnie. Przyznali, że spali z psem w jednym łóżku i nie odizolowali go - inormuje "The Washington Post". Przeprowadzone badania wykazały, że mężczyzn oraz ich pupila zaatakował ten sam wirus. Jednocześnie naukowcy zapewniają, że nie ma potwierdzenia na to, że wirus małpiej ospy może przechodzić z psa na inne zwierzęta.

Małpia ospa - zdjęcie ilustracyjneNiemcy. Pierwszy przypadek małpiej ospy u dziecka

Małpia ospa. Jakie są objawy choroby?

Małpia ospa to rzadka choroba, odzwierzęca. Do jej objawów zalicza się bóle głowy, gorączkę, charakterystyczną wysypkę skórną, która pojawia się początkowo na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na całe ciało. Małpią ospą łatwo jest się zarazić poprzez bliski kontakt z chorą osobą. Mogą to być też rzeczy używane przez chorego np. ręczniki, pościel, ubrania. Do tej pory w Polsce odnotowano 95 przypadków zachorowania na małpią ospę. Światowa Organizacja Zdrowia przekazała 23 lipca, że epidemia małpiej ospy stanowi globalne zagrożenia. Wprowadzono też najwyższy poziom alertu epidemicznego.

Reporterzy skupiają się na specjalnej sali sądowej zbudowanej na proces dotyczący ataków w 2015 r., 8 września 2021 r. w ParyżuW środę wyrok ws. zamachów w Paryżu w 2015 r. Zginęło w nich 130 osób

Więcej o: